GYŐR UTCÁI

Győr város közel 1100 naprakész közterületének ismertetése CZVIKOVSZKY TAMÁS szerkesztésében és fotóival.

Gyárváros – Városrét

Gyárváros részeként, a volt Rába Gyár központi területén a Széchenyi híd, Mosoni-Duna folyó, és az Árkád bevásárlóközpont beékelődésében van. A 2005-ben elindított városnegyed tervezésekor, „Névadó pályázat” alapján kapta meg a Városrét nevet, a terület régi nevéből (Városréti meder).  

 

Dsida Jenő útja

Dsida Jenő (1907-1938), erdélyi magyar költő. Tehetségét Benedek Elek fedezte fel, és indította el a költészet pályáján. 31 évesen, szívbetegségben hunyt el – sírja Kolozsvárott, a Házsongárdi temetőben van. Versei többsége, talán betegsége ellentételezésére jobbára vidám hangvételűek, olykor bravúros rím- és ritmusjátékkal. Egyik leghíresebb verse a Psalmus Hungaricus (Magyar zsoltár). A Sík Sándor utcából ágazik ki. 2007-ben nevezték el.

Európa sétány

A Mosoni-Duna és a Városrét közötti sétányt, mint a Városrét többi utcáját is 2007-ben nevezték el.

Gyóni Géza sétány

Gyóni Géza (1884-1917), költő, újságíró. Eredeti neve Áchim Géza volt. Költői, újságírói pályafutása kezdetén vette fel szülőhelyének neve után (Gyón), a Gyóni vezetéknevet. Verseiben Ady Endre hatása meghatározó. Lírája először a háborút dicsőítette, azonban később eljutott annak teljes tagadásáig. A hadifogság „kálváriáját” rajzolja meg az otthon emlékképei és a fogság valóságának kontrasztjára építve a Levelek a Kálváriáról és más költemények (1916) költemény-ciklusban. 1917-ben orosz hadifogságban hunyt el. Emlékét szerte az országban emléktáblák, szobrok őrzik, Budapesten teret (2011), Győrben sétányt (2007) neveztek el róla. A Dsida Jenő útjából ágazik ki.

Márai Sándor utca

Márai Sándor (1900-1989), író, költő, újságíró. Élete jelentős részét emigrációban töltötte, Európában, Amerikában. Műveit évtizedeken keresztül nem publikálták, csak az 1989-es rendszerváltozás és ugyanezen évben történt halála után kezdték megjelentetni, elismerni. (Az igazi, Eszter hagyatéka, Judit… és az utóhang) A Vas gereben utcától a Vagongyár utcáig tart az utca.

Pilinszky János utca

Pilinszky János (1921-1981), költő, drámaíró. A huszadik század egyik legjelentősebb költője. Munkásságáért megkapta a József Attila és a Kossuth díjat is. Az utcát 2007-ben nevezték el róla. A Tátika utcát a Márai Sándor utcával köti össze.

Sík Sándor utca

Sík Sándor (1889-1963) piarista tanár, tartományfőnök, költő, műfordító, irodalomtörténész, egyházi író, cserkészvezető, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja (1946–49), Kossuth-díjas (1948), a 20. század jelentős magyar lírikusa. A Tátika utca és a Dsida Jenő utca között van.

Tátika utca

A győri Közgyűlés 2007-ben nevezte el a közterületet. Sajnos az előterjesztésből sem derül ki, hogy a virágról (más néven, oroszlánszáj) kapta az utca a nevét, avagy a Balaton-felvidéken található, és Magyarország egyik legrégebbi váráról, a Tátika várról. A rövid utca a Vas Gereben utcától a Wass Albert térig tart.

Wass Albert tér

Wass Albert (1908-1998), erdélyi magyar író, költő. Politikai felhangoktól sem mentes írásai miatt igazi megítélése sokáig váratott magára. 1993-ban kapta meg a Magyar Köztársaság Érdemrend középkeresztjét. A trianoni békeszerződés miatt román állampolgárságú lett. Haláláig az Amerikai Egyesült Államokban élt, és többszöri kérése eredményeképpen, végül csak 1997-ben kapta meg a magyar állampolgárságot. Műveinek nyelvezete már-már feledésbe merülő szavakkal, valamint az erdélyi magyarság kifejezéseivel teletűzdelve, lenyűgöző és tanulságos olvasmányok. (Farkasverem, Mire a fák megnőnek, Kard és kasza) A Tátika, Pilinszky János és Márai Sándor utcák fogják közre a teret.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 50
Tegnapi: 64
Heti: 345
Havi: 1 443
Össz.: 53 956

Látogatottság növelés
Oldal: - GYV - VÁROSRÉT
GYŐR UTCÁI - © 2008 - 2024 - gyoriutcak.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »