GYŐR UTCÁI

Győr város közel 1100 naprakész közterületének ismertetése CZVIKOVSZKY TAMÁS szerkesztésében és fotóival.

Győrszentiván

Győrszentiván mai területét északról a Mosoni-Duna folyó, keletről Gönyű határa, délről a Budapest- Hegyeshalom vasúti fővonal, nyugatról a 813. sz. út határolja. Kis része dombon, a vasútvonaltól délre terül el, amit Nagyhegynek hívnak, Bőny határáig.

A település 1970-ig önálló falu volt. Győrszentivánhoz tartoztak egykor Hecse, Kismegyer, Likócs és Sashegy puszták, Gurdonyi szőlőtelep, Haraszti, Ivánháza, Károlyháza, Kolostelek, Kölestó, Leszlényi, Medgyes, Molnárrév, Öregszőlő, Szarkavár, Szentmihályi, Újmajor és Erdei tanyák is.

Ezek mára többnyire kertes, szőlős területté alakultak. A közművesítés kiterjedése következtében egyre többen lakóhelyükké építették ki korábbi, úgynevezett hétvégi házaikat, szőlőpréseiket.

Az 1. sz. főút és az M19-es út között van Kertváros, Sikolya Kishegy, Újmajor, míg Nagyhegy, a Bp. – Hegyeshalom vasútvonal és az M1 autópálya között fekszik egy magaslaton. Innen a „hegy” elnevezés. 

 

Ábrahám Pál utca

Ábrahám Pál (1892-1960), operett-zeneszerző, karmester. Győri kötődéséről nincs adat, hiszen leghíresebb műveit a fővárosban, illetve külföldön publikálta. Néhány ismertebb darabja: Bál a Savoyban, Hawaii rózsája. Az utcát 2015-ben nevezték el. A Kálmán Imre és az Ákom Lajos utcák között van.

Áfonya utca

A Kertvárosi rész utcája 1985-ben kapta nevét. Az Alpesi utcától indul a Barackos utca felé.

Akácos út

Talán az egyetlen olyan utcanév, ami a város területén, két helyen fordul elő. Itt, a Kör tértől keleti irányba vezető utcát 1999-ben nevezték el. (A másik ugyanilyen nevű utca a Banai úti kertekben van, Szabadhegy területén.)

Ákom Lajos utca

Ákom Lajos (1895-1967), orgonaművész, zeneszerző. A fővárosi Kálvin téri református egyház karnagya és főorgonistája volt. Műdalokat, mesejátékokat, kórusműveket is írt. Az Auer Lipót és Seress Rezső utcákat köti össze. 2018-ban nevezték el.

Alpesi utca

Az 1. sz. főútból ágazik ki és az M19-es útig tartó kertvárosi utca 1985-ben kapta nevét.

Andrásvári út

Győrszentiván délnyugati részén Bécs és Győr város védelmére - mint más településeken is - úgynevezett „tarisznyavárakat” építettek, így Szentivánon is. Az 1565-1580 között épült földvár-erőd maradványait 1996-ban tárták fel. Az akkori győri kapitány, Andreas Teuffelről kaphatta nevét a vár. Valamikori helyének közelében kialakított utcát, ennek emlékére nevezték el 1970-ben. (Korábban: Botond utca)

Aranyos út

A Bárányréti utat köti össze a Pengős utcával. 1970-ben nevezték át. (Korábban: Arany János utca – 1962)

Árnyas köz

Az Árnyas utcával párhuzamos köz a Pósa Lajos utcából ágazik ki. 2017-ben nevezték el.

Árnyas utca

Mai nevét 1994-ben kapta. A Homoksori út és a Páskom utca közötti fekszik.(Korábban: Kertekalja – 1932; Dobó I. utca – 1936; Gagarin út – 1970)

Árvalányhaj út

Az árvalányhaj, ez a különös szépségű virág, népi kultúránk becses dísze (bokréták, cserkészkalap, otthonok díszítése), mára szigorúan védett természeti kincs lett, élőhelye pedig természetvédelmi oltalom alatt áll. Sajnos egyre kevesebb helyen él meg különleges talajigénye miatt (nitrogén-szegény, meszes, homokos talaj). Valamikor Szentivánon, az utca környékén sok volt - innen ered az elnevezés 1970-től. (Korábban: Álmos vezér út)

Auer Lipót utca

Auer Lipót (1845-1930), magyar hegedűművész, zenepedagógus, karmester. A Szentpétervári Konzervatóriumban tanított, valamint a cári udvar szólóhegedűse volt. Hegedűsként és karmesterként számos országban koncertezett. A Kálmán Imre útból kiágazó, és az Ákom Lajos utcáig tartó közterületet 2018-ban nevezték el.

Barackos út

Az 1. sz. főútból ágazik ki és az M19-es út felett átvezető felüljáróig tart. 1985-ben kapta nevét.

Bárányréti út

A Sugár utcából ágazik ki, és régi legelő névre utal az elnevezés 1970-től. (Korábban: Táncsics utca – 1962)

Bogáncs utca

A Rigó útból kiágazó utca 1985-ben kapta nevét.

Boróka utca

A Barackos útból ágazik ki a zsákutca 1985-től.

Búzavirág utca

A Sugár útból ágazik ki és kétszer elkanyarodva a Sugár út - Lőtér utca kereszteződésében ismét a Sugár útba ér. 1970-ben kapta mai nevét út jelleggel, de mára utca lett. (Korábban: Bajcsy-Zsilinszky utca – 1945; Búzavirág út – 1970)

Cserók sétány

A valamikor önálló település régi, népes elnevezése Cserók volt. Ennek emlékére 2021-ben nevezték el a Kör tér egyik közterületi részét. A Déryné utcából ágazik ki a Molnár Vid Bertalan Közösségi Ház felé.

Déryné út

Déry Istvánné, Széppataki Róza (1793-1872), az első magyar operaénekesnő. A vándorszínészet korának legismertebb népszerű színésznője. Emlékére hozták létre neves magyar színészeknek adható Déryné-díjat. A Törökverő út és a Kör tér között, a városrész egyik fő gerincét 1970-ben nevezték el. (Korábbi nevek: Fő utcza – 1891; Kossuth Lajos út -1962)

Diák utca

A Kisvasúti és az Ezerjó utakat köti össze. (Korábban: Makarenkó út – 1970)

Duna sor

A Kertváros 1. sz. főút mellett futó közterülete az Erdő sor és az Alpesi utca között van, amit 1985-ben neveztek el.

Egressy Béni út

Egressy Béni (Galambos Benjámin) (1814–1851), zeneszerző, író, műfordító, színész. Legnagyobb sikerét Vörösmarty Mihály Szózat című versének megzenésítésével érte el, de sok Petőfi vers dal-változata is az ő szerzeménye, és a Kossuth-nóta dallamát is neki tulajdonítják. Részt vett az 1848-49-es szabadságharcban, és főhadnagyként védte a komáromi várat. A róla elnevezett utca 1970-ben kapta nevét. A Kör tértől induló utca a Váci Mihály utcát keresztezve, a Vonat útig ér.

Egysori út

A Rigó úttól a Kör térig tartó utcát 1970-ben nevezték el mai nevén, feltehetően régi névként.(Korábban: Munkás utca – 1920; Vörösmarty utca – 1936)

Eisemann Mihály utca

Eisemann Mihály (1876-1941), zeneszerző, karmester, zongorista. Nevéhez nem csak rengeteg sláger (Lesz maga juszt is az enyém, Köszönöm, hogy imádott) és ismert operett (Miss Amerika, Fekete Péter, Bástyasétány 77), hanem több sikeres filmzene is kötődik (Hyppolit, a lakáj, Egy csók és más semmi). Az Újmajori terület zeneszerzőkről elnevezett részeként a Kálmán Imre utcából ágazik ki, az Ákom Lajos utcáig.

Erdő sor

A Kertvárosban, az 1. sz. főútról kiágazó és az M19-es útig érő sort, 1985-ben nevezték el.

Ezerjó út

A Sugár útból kiinduló és a Kálmán Imre utcai hármas kereszteződésig tart (Ezerjó – Szikes – Kálmán). A névadás lehetséges oka a településen termesztett szőlőfajta, vagy az utcában régóta működő, Ezerjó nevű kocsma, kávézó.

Éltes Mátyás utca

Éltes Mátyás (1873 - 1936). Győrszentiváni születésű pedagógus és gyógypedagógus. Gimnáziumi tanulmányait Győrben folytatta, itt szerzett tanítói diplomát, majd később a budapesti gyógypedagógiai tanárképző főiskolán gyógypedagógiai tanári diplomát. 1902–1916-ig a budapesti állami kisegítő iskola igazgatója, majd a budapesti gyógypedagógiai tanárképző főiskola tanára, később igazgatója. A Magyar Paedagogia, a Magyar Gyógypedagógia és a Gyermek című szaklapoknak munkatársa, a Magyar Gyógypedagógia című folyóiratnak pedig szerkesztője. A Magyar Pedagógiai Társaság, a Magyar Gyermektudományi Társaság és a Magyar Gyógypedagógiai Társaság választmányi tagja. 1992-től a róla elnevezett díjjal tüntetik ki a kiemelkedő munkájú gyógypedagógusokat.

A Kör tér bonyolult szerkezetének beazonosítására elnevezett egyik „Körtéri” utca.  Az Egressy utcától a Szelényi Imre Rudolf utcáig ér, és 2021-ben nevezték el.

Fecske utca

A Fenyő utcából kiágazó közterület 1990-ben kapta nevét.

Felüljáró út

1994-ben nevezték el az M19-es út feletti hídról az utcát, ami az Ezerjó utcától a Kálmán Imre utca kishegyi szakaszáig ér. (Korábban: Dózsa utca – 1945; Ifjúgárda út – 1970)

Fenyő utca

A Sugár utcát köti össze a Lehár Ferenc úttal. 1976-ban nevezték el.

Fenyves sor

Az 1. sz. főútról ágazik ki, és az M 19-es útig ér. 1985-ben kapta a Kertváros más neveivel együtt. Az utca a győrszentiváni, sűrű fenyőerdő mellett van, innen az elnevezés.

Galagonya utca

Kertvárossá, kiskertekké, szőlősökké kényszerített állapota előtt itt a fenyves- és tölgyes-erdő volt a meghatározó. Az aljnövényzet egyik jellemzője a galagonya volt. Mára vadászni kell erre az igen vitamindús, értékes bogyós növényre. A területen tömegével fordult elő - innen az utca elnevezése 1985-től.

Gerda út

Az 1. sz. főútból, Károlyházánál kiágazó, és a Győr-Gönyű Országos Közforgalmú Kikötő Vasúti átadó-átvevő állomása melletti kiszolgáló utat 2010-ben nevezték el az akkori IB ANDRESEN INDRUSTI MAGYARORSZÁG Kft. vállalat vezetőjének elhunyt feleségéről kapta a nevét.

Gólyarét utca

Győrszentiván nyugati részén régebben vizes, mocsaras terület volt, amit a nagy számban itt vadászó gólya miatt, Gólyarétnek hívtak. Az utca kialakulásakor, 1990-ben kapta nevét a Vonal útból ki- és beágazó közterület, az egykori rétre utalva.

Határőr utca

Kertvárosban, a Barackos útból kiágazó utcát 1985-ben nevezték el.

Hérics utca

A hérics (Adonis) a boglárkafélék családjába tartozó növénynemzetség. Magyarországon mindegyik fajuk védett. A Váci Mihály utca elején déli irányban ágazik ki a 2004-ben elnevezett utca.

Homoksori út

Talán a leghosszabb közterülete Győrszentivánnak. A Törökverő út folytatásából indul, ahol az Árnyas utca is belecsatlakozik, és tart a Kovács tanyáig. És, még azon is túl, egészen a város határáig. Mai neve 1970-től él. (Korábban: Homoksor – 1908; Homok utcza – 1920, Mátyás király utca – 1949; Felszabadulás út – 1962)

Honfoglalás út

A Mogyorós és a Napos utakat köti össze. Az 1945 után kialított egyik utca első építőitől származik a név, bár ez nem bizonyított – mindenesetre igaz lehet. Mai, élő nevét 1970-ben kapta. (Korábban hívták: Vöröshadsereg utcának – 1945)

Huszka Jenő út

Huszka Jenő (1875-1960), zeneszerző, a magyar operettmuzsika kiváló úttörője és klasszikusa. Híresebb művei: Bob herceg, Gül Baba, Lili bárónő, Mária főhadnagy. A Kisvasúti utat köti össze a Lőtér utcával. 2006-ban kapta az utca a nevét.

Jacobi Viktor utca

Jacobi Viktor (1883-1921), zeneszerző. Műveiben a XX. század eleji osztrák-magyar operett irányától eltérve dzsesszes elemeket kezdett használni. Legnagyobb sikereit a Leányvásár és a Szibill című darabjaival érte el. A Leányvásárt háromszor meg is filmesítették. A 2015-ben elnevezett utca a Kálmán Imre út és az Ákom Lajos utca között van.

Jogar utca

A Pósa Lajos utcából, a Vasút sorig tartó utcát 2003-ban, majd hozzácsatolt további részét, 2005-ben nevezték el. A környező utcákhoz kapcsolódik a név, és a magyar koronával, illetve történelemmel kapcsolatos: Honfoglalás utca, Palást utca, Korona utca, Kard utca.

Kalács utca

A Homoksori útból északi irányban kiágazó közterületet 2017-ben nevezték el.

Kálmán Imre út

Kálmán Imre (1882-1953), operett zeneszerző, és karmester. Legismertebb művei a Csárdáskirálynő, Cigányprímás, Marica grófnő. 1970-től hívják így az utat, ami az Ezerjó utcától indul. A 19-es, később M19-es sz. út megépítésekor, ami a várost északról kerüli el, az utca kettészakadt. A 2020-ban megépült felüljáró összeköttetést biztosít a gyalogos és kerékpárforgalomnak.

kalman_imre_feluljaro1.jpg

Kard utca

2005-ben kapta nevét a Jogar utcából kiinduló, Árnyas közig tartó utca.

Kenderes út

A mára már feltöltött területen kendert termesztettek, innen az elnevezés. Az út két részből áll, az egyik a temető melletti szakasza a Pince út és Vasút út között, a másik az innen kelet felé kiágazó része, ami a Mogyorós útig tart. Győrhöz csatolása után, 1970-ben kapta mai nevét. (Korábbi nevek: Kenderes dűlő – 1845; Kender földek – 1868; József Attila utca – 1945)

Kertalja utca

Mint ahogyan más településeken a szélső házak mögötti „kertek alját” jelentette. Mára természetesen beépített, lakott már a terület, de az utcanév őrzi a régi jelentést. A Déryné út és az Árnyas út közötti utcát 1973-ban nevezték el.

Kicsi út                                 

A csendes, rövid utcácska, ami 1970-ben kapta mai nevét, a Sugár útból ágazik ki.(Korábban: Ady Endre út – 1962)

Kishegyi út

A Nyírfa utca és a Kálmán Imre út közötti, Kishegyen futó utca, valamikor a település határát is jelentette. Az út 1985-ben kapta nevét.

Kisvasúti út

A Magyar Ágyúgyár Rt. Győr, az első világháború idején, a Szentiváni erdő homokos tisztásain próbálta ki az elkészült ágyukat. Az odaszállításhoz egy keskeny nyomtávolságú (600 mm) vasutat építettek, ami 1950-ig megmaradt, akkor bontották el. A felszedett vágány helyén út maradt, a mai Kisvasúti út. Elnevezése 1985-ben történt. Az út a Sugár útból ágazik ki és a Felüljáró útig ér.

Korona utca

2003-ban, majd bővülése után 2006-ban nevezték el a Mogyorósi útból kiinduló, a Jogar utcánál megtörő, de onnan tovább folytatódó utcát, ami Napos útba csatlakozik.

Kör tér

A szerteágazó, több utca-részből álló közterület a tér nevet viseli, és a településrész szívében van. 1970 óta hívják így. Itt van a bölcsőde, óvoda, iskola, és a Molnár Vid Bertalan Művelődési Központ, igaz Váci Mihály utcai --címmel. Győrszentiván egyik legrégibb része, erre utal a szomszédos Ősi út neve is. (Korábbi nevek: Cigánylaposi dűlő – 1847; Szabadság tér – 1945)

Külső Vasút sor

A Budapest-Hegyeshalom vasúti fővonal mellett párhuzamosan futó, és az M19-es útig érő, a Nagyhegy útból kiágazó közterületet 1945 után nevezték el.

Lehár Ferenc utca

Lehár Ferenc (1870-1948), operett-zeneszerző, karmester. Nemzetisége ma is vita tárgyát képezi – holott magyar születésű, Komáromban születetett, és budapesti iskolában tanult meg zongorázni – élete nagy részét Bécsben töltötte. Legismertebb művei a Luxemburg grófja, A víg özvegy, Cigányszerelem, A mosoly országa. A Kör tértől induló hosszú utca a Rigó utcáig tart, és mai nevét 1970-ban kapta. (Korábban: Attila utca – 1936)

Lovagvár utca

A Duna sorból kiágazó utcát 2008-ban nevezték el, az utca elején korábban működő Lovagvár Étteremről.

Lőtér utca

A település mellett hosszú évtizedeken át a szovjet, és magyar katonák gyakorló lőtere volt, az idevezető út egyike erről kapta nevét 1970-ben. (Korábban: Külső Árpád út)

Mogyorós út

A Vasút sort köti össze a Törökverő úttal, amit 1970-ben nevezetek el. (Korábban: Báthory utca – 1945; Báthory út – 1962)

Moha utca

A Kertvárosban az Alpesi utcából kiágazó utcát 1985-ben nevezték el.

Mókus utca

A Kálmán Imre útból kiágazó utcát, ami az Ákom Lajos utcáig tart, 2015-ben nevezték el.

Molnár út

A Szikes út és a Kör tér között van. Nevének eredete feltehetően abból származik, hogy ezen az útvonalon szállították a falu környékén learatott búzát a malmokba. Mai nevét 1970-ben kapta. (Korábban: Újsor utca – 1903; Petőfi utca – 1936; Petőfi út – 1962)

Molnár Vid utca

Molnár Vid Bertalan (1813-1896), a Szent Ferenc Kapucinus rend szerzetese, tábori lelkész, címzetes kanonok, hitszónok. Győrszentiváni születésű, és nevéhez fűződik az 1853-ban megalapított „Szentiván község könyvtára”, és az 1880-as alapítvány létrehozása után az 1889-ben felépült zárda. 1896-ban temették el a győrszentiváni régi temetőben. A Molnár Vid Bertalan Művelődési Központ felvette a teljes nevét. A Pince utcát köti össze a Váci Mihály utcával. 2013-ban kapta nevét az újonnan kialakított utca.

Mozdony köz

A keskeny, gyalogos közlekedésre alkalmas köz a Vasút sort és a Törökverő utat köti össze. 2018-ban kapta mai nevét a győrszentiváni vasútállomás épületéhez vezető utcácska. (Korábban hívták Zrínyi köznek és Kenderes utcának is.)

Nagyhegy utca

A Budapest – Hegyeshalom vasútvonaltól délre fekszik az a magaslat, ami a Nagyhegy nevet viseli, ennek következtében a szőlők és hétvégi házak közötti utcája is ezt a nevet viseli. Az utca a vasúti átjárónál kezdődik és az M1 autópálya felüljárójáig tart.

Napos út

Mai nevét 1970-ben kapta a Vasút sor és a Homoksori út közötti közterület. (Korábban: Szőlő út – 1858)

Napsugár utca

Az Alpesi utcát a Barackos úttal köti össze a Kertvárosban 1985-től.

Nyírfa utca

A Fenyves sor és a Kishegyi utca között van a Sikolya részen 1985-től.

Ősi út

A közel 770 éves Szentiván „ős” utcája, ahol a település egyik legrégebbi parasztházát (Ősi út 22), a Szentivániak Szentivánért Alapítvány megvásárolta, felújította és a helyiek tárgyi adományaiból tájházat rendezett be. Nevét 1970-ben kapta. (Korábbi nevek: Gurdony utca – 1903; Rákóczi út – 1962)

Páfrány utca

Az Áfonya utcától a Molnár közig tartó utcát 1985-ben nevezték el a Kertvárosban.

Palást utca

A Jogar utcából nyugati és keleti irányban kiágazó utca 2005-ben kapta nevét, kapcsolódva a környező utcák neveihez: Korona, Jogar, Honfoglalás.

Páskom utca

A régies páskom kifejezés, közös tulajdonú legelőt jelent. A mai utca helyén és környékén lévő területről kapta vissza nevét 1970-ben. Az Árnyas és a Szkíta utcák között található. (Korábban: Páskom utca – 1920; Széchenyi utca – 1936)

Pázsit utca

A Rigó utcából kiinduló zsákutca az M19-es útig tart. 1985-ben nevezték el.

Pengős út

Az 1930-as években alakult ki az út, és a falu lakóitól az építéshez a közmunkájuk mellett még 1 pengőt is kértek. Innen az elnevezés. A Sugár utat köti össze az Aranyos úttal.

Pince út

1970-ben kapta nevét az utca elején létesített borospincéről. (Korábban: Zrínyi utca – 1962)

Pipacs utca

Kertvárosban, az Erdő sor és a Barackos út között található utcát 1985-ben nevezték el.

Pósa Lajos út

Pósa Lajos (1850-1914), költő, ifjúsági író, dalszerző. Több mint 50 kötetnyi gyermekverse jelent meg, 800 dalt írt, amiből négyszázat meg is zenésítettek. Az Én Újságom címmel, Benedek Elekkel közösen létrehozott egy irodalmi gyermeklapot. Műveit számos idegen nyelvre is lefordították. 1970-ben kapta mai nevét az út. (Korábban: Kiss utca – 1962)

Regős utca

A középkor énekmondóit, regélőit hívták így, de keresztnévként is használják, ám nagyon ritka. A Jogar utcából kiágazó utca, ami 2005-ben kapta nevét a sportpályáig (Árnyas közig) tart.

Rigó út

A Sugár út és az Egysori út között található közterületet 1985-ben nevezték el.

Seress Rezső utca

Seress Rezső (1889-1968), zeneszerző, zongorista. Legismertebb szerzeménye a Szomorú vasárnap (angolul Gloomy Sunday), amit száznál több nyelvre lefordítottak, és olyan neves előadók is műsorra tűzték, vagy feldolgozták, mint például Billie Holiday, a Genesis együttes, Ray Charles, Sinéad O’Connor. 2018-kapta nevét az utca.

Sikolya utca

A Sikolya nevű részről elnevezett utca. A Fenyves sort és a Szedres utat köti össze 1985-től.

Som köz

A Barackos útból nyílik a rövid, saját használatú út 2018-tól.

Sugár út

Győrszentiván talán leghosszabb utcáját – közel 2,5 km – 1970-ben nevezték el. A Kör tértől észak felé egészen az M19 útig tart. (Korábban: Árpád utca – 1936)

Szedres út

A Sikolya és Kishegy részen, a Fenyves sortól a Kálmán Imre útig tart az 1985-ben elnevezett út.

Szelényi Imre Rudolf

Szelényi Imre Rudolf (1906-1964), győrszentiváni születésű lelkész, teológiatanár,a sumér-magyar rokonság kérdésének egyik első kutatója. Teológiát, filozófiát és jogot végzett Páduában és Rómában, majd Velencében pappá szentelték. Hazatértét követően tanított és a minoriták hitszónoka és missziós atyja, majd tábori lelkész és a tábori lelkészek kiképzésének vezetője volt. A II. világháborúban a Keleti fronton szolgált. Hadifogságból szabadulását követően a löweni főiskola, a Cranbyben teológiai szeminárium és az Ellicot City-i teológiai akadémia tanára. 1950-1952 között misszionárius Amerika több országában. A hűség perceiről írt röpirataiért a Magyarok Mindszenty Mozgalma vezetőjének választotta. AZ Éltes Mátyás utca és a Cserók sétány közötti utcát 2021-ben nevezték el.

Szikes köz

A Szikes utcábólkiágazó és Ezerjó útba csatlakozó keskenyebb köz 2016-ban kapta a nevét. (Lásd még: Szikes út)

Szikes út

A területet a sziksóban gazdag (szénsavas nátrium) talaj jellemzi, ezért az elnevezés. Az út 1970-ben kapta vissza eredeti nevét. Az Egysori és Ezerjó utakat köti össze. (Korábbi elnevezései: Szikes utca – 1932; Klapka utca – 1945)

Szkíta utca

Győrszentiván legkeletibb, 2017-ben elnevezett utcája az ókori Európa és Ázsia füves pusztáin, és a honfoglalás előtt hazánk területén is élt, lovas nomád népről kapta nevét. A Honfoglalás útból ágazik ki az Akácos útig.

Tölgyes utca

A Szikes utcából kiinduló és az M19 sz. útig tartó utcát 2009-ben nevezték el.

Tölös utca

A tölös, Dunántúlon használt tájszó, ami tölgyest jelent. 1999-ben vette fel a nevét az utca. A Szikes utcából kiágazó közterület az M19 sz. útig ér.

Törökverő út

Győrszentiván 1970-es Győrhöz való csatolása előtt, Hunyadi János útnak hívták. Mivel 1900-tól Győrben is volt és van egy Hunyadiról elnevezett utca, így meghagyva emlékét a „törökverő” nevet kapta. (Korábbi neve: Hunyadi János út – 1943)

Tövis utca

1985-ben kapta a nevét az M19-es út megépülése után az Alpesi utca déli maradvány-részeként.

Űrhajós utca

1981-ben nevezték el, ezt a Kör tér és Törökverő út közti utcát, nem tudni mi okból. Talán a szomszédos, valamikori Gagarin, ma Árnyas út miatt.

Váci Mihály utca

Váci Mihály (1924-1970), Kossuth és kétszeres József Attila díjas költő, műfordító. A hatvanas évek közepétől a nyolcvanas évek elejéig, Magyarország ünnepelt és legtöbbet szavalt kortárs költője. Győrszentiván egyik leghosszabb utcája, ahol nevét viseli az egyik általános iskola is. A Déryné útnál kezdődik és a településrész határáig, a Hálakeresztig tart (Korábbi elnevezések: Győrbe vezető út – 1845; Templom utca – 1904; Molnár Vid utcza – 1920; Béke utca – 1955; Béke út – 1962)

Vadrózsa utca

A Bárányréti út és a Vonal út közötti utcát 1970-ben nevezték el.(Korábban: Lehel Vezér út – 1945)

Vajda János utca

Vajda János (1827-1897), költő, újságíró. Versei összekötik a Petőfi-féle stílust a modern magyar költészettel. Ismertebb művei: A Nádas tavon, A vaáli erdőben, Az üstökös. Az u.n. Új temetőnél, illetve a Búzavirág utcánál kezdődik és a Kálmán Imre útig tart. 1970-ben kapta a nevét. (Korábban: Iskola utca – 1945)

Vasút sor

Az u.n. Régi temetőnél, a Kenderes úttól indul a Budapest-Hegyeshalom vasútvonal mellett, egészen a Nagyhegy felé vezető vasúti átjáróig tart.

Vonal út

Bár hivatalosan ezt a Győrszentivániak számára fontos közlekedési utat csak 2013-ban nevezték el - amikor is a Győrrel összekötő kerékpárutat autóforgalomra is kiépítették – a köznyelv, és néhány térkép régóta így hívta. A településrészből sokan jártak, járnak kerékpárral, és most már autóval a városba ezen az úton. A Kör tértől indul és a Gólyarét mellett elhaladva a 813. sz. útig tart.

Vonat út

Az Egressy Béni útból ágazik ki Győr felé a vasútvonal mellett. Mai elnevezését 1970-ben kapta. (Korábbi elnevezések: Vasút sor – 1920; Vasútsor – 1962)

Zöldike utca

A Kisvasúti útból ágazik ki és a Fecske utcába torkollik. 2018-ban kapta nevét.

Zrínyi köz

Az íves köz az Egressy Béni utat köti össze a Pince utcával. 1962 óta hívják így.

Zsálya utca

A kertvárosi rövid utca 1985-ben kapta a nevét. A Pipacs utcából ágazik ki.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 51
Tegnapi: 64
Heti: 346
Havi: 1 444
Össz.: 53 957

Látogatottság növelés
Oldal: GYŐRSZENTIVÁN
GYŐR UTCÁI - © 2008 - 2024 - gyoriutcak.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »