GYŐR UTCÁI

Győr város közel 1100 naprakész közterületének ismertetése CZVIKOVSZKY TAMÁS szerkesztésében és fotóival.

Révfalu

Révfalu eredetileg három településből állt, úgymint Révfalu (azelőtt Tőkés), Malomsok és Felfalu. Ez utóbbi kettő idővel összeépült, és a Pataháza nevet vette fel. Az egységes Révfalu, tehát ebből a három községből jött létre. Révfalu a Mosoni-Dunán való egyedüli átkelést biztosító révről kapta nevét, mivel akkoriban híd még nem volt a Szigetköz és a város között. Győrhöz közigazgatásilag 1905-ben került, addig önálló életet élt a település. Mai határa délről a Mosoni-Duna, keletről a már a Kisbácsához tartozó Votinszky Andor utca vonala, északról Sárás és nyugatról az Újfalusi országút.

Ady Endre utca

Ady Endre (1877-1919), költő, újságíró. Az utca 1947 óta viseli a nevét. Versei hangulatában először megkísérelte Pető i népies hangját hozni, de hamar önálló stílusú, az élet és annak szeretetét dicsőítő soraival vált a huszadik század egyik legjelentősebb költőjévé. Ismertebb versei közül: Őrizem a szemed; A föl-földobott kő; Elbocsátó, szép üzenet. A Rónay Jácint utcától indul, majd a Hon i utcánál északi irányba a Malomsok utcáig tart. (Korábbi nevei: Öreg utcza – 1895; Erzsébet királyné út – 1908)

Áldozat utca

1908-tól 1948-ig a Torkos utca nevet viselte, amikor is az akkori Városi Tanács megváltoztatta az utca nevét a maira. A név, az „Áldozat”, azoknak az emlékét őrzi, akik a II. világháborúban, a Torkos-kerti kastélyban, az óvóhelyen, bombázás során életüket vesztették. Torkos Móric (1825-1906), ügyvéd, akit a kisemberek prókátoraként is emlegettek. Nevéhez fűződik Révfalu fásítása és gyümölcsöse, a „Torkos-kert”. Az utcában a kastély helyén, és részben a kert területén áll ma a Széchenyi István Egyetem Állam és Jogtudományi Karának épülete, ahol emléktábla is van a bombatámadás áldozatairól. A Zólyom utcától indul és a Széchenyi Egyetemig tart.

aldozat.jpg

Emléktábla - Áldozat utca 12.

 aldozat_kopja.jpg

Emlékkereszt - Áldozat utca 12. (magyar és székely fafaragók alkotása - Fazakas József adománya)

 

Árvíz utca

A néhány házból álló, kb. 70 méter hosszúságú utcát 1960-ban nevezték el az 1954es árvíz emlékére. Az árvízről a Szövetség utca és a Hédervári út találkozásánál emlékmű, valamint több utcában árvízi tábla, vízszintmagasság-jelző rovátka is emléket állít az árvíznek. Az utca a Dózsa György rakpartot az Ady Endre utcával köti össze.

Bácsai út

Az úgynevezett iránymutató utak egyike, már az 1800-as évek térképein is szerepel Győr-bácsai közút néven, így Révfalu egyik legrégibb utcája. A Szövetség utcától indul és a Votinszky Andor utcáig tart.

Barka köz

1997-ben nevezték el az Evezős utcát a Bácsai úttal összekötő közt.

Barka sor

A Barka közzel együtt kapta a nevét 1997-ben az Evezős utca és a Borostyán sétány közötti közterület.

Bárka utca

A Gömör utca folytatásaként a Szabadrév utcától indul Révfalu új részének fő gerince a Külső Bácsai útig, Kisbácsáig tart. 2003ban nevezték el.

Báthori köz

Báthori István (1533-1586), erdélyi fejedelem, lengyel király, litván nagyfejedelem. Az utat 1908-ban, a közt 1996-ban nevezték el. Az Ady Endre utcát a Dózsa György rakparttal köti össze.

Báthori út

Báthori István (1533-1586), erdélyi fejedelem, lengyel király, litván nagyfejedelem. Az Ady Endre utcától indul és a Zólyom utcáig tart.

Binge köz

Az aprócska, 63 méternyi közterület igazi mostohagyerek a város több mint ezer, nevesített utcája között. Határozat nincs az elnevezéséről, sőt, utcanevet jelölő tábla sincs, ráadásul lakhely-címmel sem rendelkezik senki. Valószínűleg egy családnév után maradt rajt az elnevezés. Az Ady Endre utcát a Dózsa György rakparttal köti össze.

Borostyán sétány

1997-ben kapta nevét a Ciklámen utcától a Votinszky Andor utcáig tartó közterület.

Ciklámen utca

A Bácsai utat a Borostyán sétánnyal összekötő utca 1994-ben kapta a nevét.

Csónakos utca

Az 1997-ben elnevezett utca az Evezős utca és a Borostyán sétány között van.

Damjanich utca

Damjanich János (1804-1849), honvéd tábornok, aradi vértanú. 1913 óta hívják az akkor még pár házból álló utcát. Az 1954es árvíz után épült ki teljes hosszában. A Tulipános iskola melletti, platánfákkal övezett árnyas utca, Révfalu talán egyik legjellegzetesebb és legszebb utcája a Rónay Jácint utcától indul a Nagymegyeri út irányába.

Deák Ferenc sétány

Deák Ferenc (1803-1876), politikus, jogász. Kossuth Lajos a „Haza Bölcse” jelzővel illette az államfér it. A Batthyány-kormány igazságügyi minisztere volt. A Győri Kerületi Királyi Akadémián tanult és így 1821-ig a városban több helyen is lakott. Az 1861-ben róla elnevezett utcát 1948-ben változtatták át Aradi Vértanúk útjára. A sétány 2020-ban kapta nevét, ami a Széchenyi István Egyetem mögötti Holt-Duna mellett húzódik.

Dózsa György rakpart

Dózsa György (1470?-1514), az 1514-es, úgynevezett parasztháború vezére. 1947-ben kapta meg annak a kiépített partszakasznak a nevét, ami a Révfalusi (Kossuth) hídtól Pataházáig, az Irinyi János utcáig ért, de Révfalu erőteljes növekedésével ma már a Vízivárosi lakópark keleti oldaláig tart. A közterület, azaz a rakpart kiépítése Darányi Ignác (1849-1927) agrárminiszter érdeme, akinek nevét is viselte 1908-tól 1947-ig. (Korábbi elnevezések: Alsó dunasor – 1895; Darányi rakpart – 1908)

Dr. Kőrösi Tamás utca

Dr. Kőrösi Tamás (Gyöngyös, 1954 - Győr, 2020) a pannonhalmi bencés gimnáziumba járt, orvosi egyetemet végzett, szülész-nőgyógyászként Debrecenben gyógyított. A magyar származású, Amerikában élő professzor, Dr. Kaáli Nagy Géza István, a magyarországi Kaáli Intézetek megalapítója felkérte a 1999. szeptember 18-án Győrben nyíló intézet vezetésére.

Dr. Kőrösi Tamás nevét Győrben szinte minden családra, gyermekre vágyó ismerte. A győri Kaáli Intézetben végzett, két évtizedes, több mint ötezer gyermek fogantatását segítő, kiemelkedően eredményes és magas színvonalú, Győr városának hírnevet szerző szakmai munkája, valamint színvonalas előadói és publikációs tevékenysége elismeréseként 2020 júniusában Győr Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése dr. Kőrösi Tamást  Szent László éremmel tüntette ki.

A Kaáli Intézet a Győr, Szabadrév utca 11. szám alatt működött. A  közterület a Szabadrév utcából közelíthető meg. 2022-ben kapta nevét.

Duna utca

1951-től hívják így a Hédervári út és a Deák Ferenc sétányt összekötő utcát.

Éger utca

A Szabadrév utcából kiágazó utcát 1997-ben nevezték el.

Egyetem tér

1997-ben kapta a kis terület az elnevezését, ami a Széchenyi István Egyetem bővülésével egyre kisebb lett és mára inkább parkoló és utca. A Kálóczy tér, a Vásárhelyi Pál utca és az Egyetem fogja közre.

Evezős utca

Az Ibolya utca és a Barka sor, illetve a Barka köz közötti utcákat köti össze 1997-től.

Galántai utca

Az utcát 1964 óta hívják így, a Hédervári útból kiágazó út folytatásaként az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság telephelyétől. Ma egy rövid zsákutca után az Újfalusi országúttól a város határáig terjed, a 14 sz. főközlekedési úton, Szlovákia, Galánta felé.

Gébics utca

2003-ban nevezték el a kis madárról a Vízivárosi lakópark utcáját, ami a Dózsa György rakpartot köti össze a Tutajos utcával.

Gömör utca

A királyi vármegyerendszer egyik vármegyéje Gömör vármegye volt 1000 és 1949 között. A mai Szlovákia területén lévő Nemzeti Parkokkal, történelmi látványosságokkal teli vidékről nevezték el az utcát 1932-ben. A hajdan rövid utcácska mára a Széchenyi hídtól (Nagymegyeri úttól) a Szabadrév utcáig tart.

Gyöngy utca

A Zólyom utcából déli irányba kiágazó utcát 1958-ban nevezték el.

Gyümölcs utca

A Dózsa György rakpartból ágazik ki a Bárka utca irányába az 1951-ben elnevezett közterület.

Harcsa utca

A Bácsai útból kiágazó zsákutca. 1997-ben nevezték el.

Hattyú utca

A Dózsa György rakparttól indul és a Vidra utcáig tart. Első szakaszát a Bárka utcáig 2003-ban, míg a Bárka utcától északra tartó részét a Vidra utcáig 2016-ban nevezték el.

Hédervári út

Az út, mint annyi más közterületi név, több változáson is keresztülment. Volt Országút utcza, Ország út, Viczay Héderváry utca, dr. Ságváry Endre út, Ságvári Endre út. Mai nevét 1992-ben kapta. Pontos „i”-vel írt formája irány-mutató utcanév, hiszen Hédervár fele vezet. A név eredete azonban a Hédervár község és Győr történelmében is kiemelkedő szerepet játszó Héderváry és Viczay család. A Héderváryak nemzetségéhez olyan neves személyek tartoztak, mint a rendházalapító szerzetes, Héderváry Pál (1221); Héderváry János, győri püspök, aki 1404-ben a győri Nagyboldogasszony-székesegyház oldalához épített kápolnát (ma itt őrzik a Szent László hermát); és a miniszterelnök, Khuen-Héderváry Károly (1903). Mostani írásmódja ellenére azon túl, hogy Hédervár felé tart az út, inkább a Héderváry-család a névadó.

Hídalja utca

Az Ady Endre utcából indul és a Malomsok sétányba torkollik. 1997-ben kapta nevét a Széchenyi-híd révfalui lehajtó ága melletti utca.

Honfi utca

Az Ady Endre utca folytatásában – Pataházán – a Dózsa György rakpartba torkollik a rövid utca a Mosoni-Duna töltése mellett. 1948-ban kapta a nevét.

Horgony utca

A Zólyom utcából kiágazó utca 2013-ban kapta a nevét.

Ibolya utca

A Bácsai utat a Borostyán sétánnyal köti öszsze. 1961-től hívják így az utcát.

Irinyi János utca

Irinyi János (1817-1895), vegyész. 1836-ban szabadalmaztatta a zajtalan és robbanásmentes gyufát, így ezért őt nevezik a gyufa (gyújtófa) feltalálójának. Az 1848-49-es szabadságharcban Kossuth Lajos megbízta az ágyú- és lőporgyártás felügyeletével. 1948tól viseli nevét, ami a Dózsa György rakparttól a Bácsai útig tart. A Kagyló utcánál egy kis szakaszon gyalogos és kerékpáros úttá szűkül. (Korábbi neve: Dráva utca – 1928)

Jégmadár utca

A Dózsa György útról nyíló zsákutca 2010-től.

Kagyló utca

A Szabadrév utcából indul és a Víztükör utcába torkollik. 2003-ban és 2014-ben kapta nevét.

Kálóczy tér

Kálóczy Mihály (1741-1786), győri kereskedő.  Felesége, Vantsay Teréz férje emlékére alapítványt hozott létre, amiből 1807-ben épült fel a révfalui szegényház a Templom téren, ami több mint száz évig működött. A teret 1908-ban nevezték át Kálóczy térnek. Az Idősek Otthona falán emléktábla őrzi Kálóczy Mihály emlékét. (Lebó Ferenc alkotása.) A téren található a 11-es győri vadászzászlóalj emlékműve, melyet Réthy Gyula kőfaragómester készített 1933-ban. Egy rövid ideig a „11-es Vadászok liget” nevet is viselte a tér.

kaloczy_tabla.jpg

Emléktábla - Idősek Otthona épület homlokzatán
(Lebó Ferenc alkotása)
 
11-es_vadasz.jpg
 
11-es győri vadászzászlóalj emlékműve (Réthy Gyula alkotása)

 

Kárász utca

A rövid kis zsákutca a Bácsai útból ágazik ki. 1962-ben kapta nevét.

Kenus utca

A Víztükör utcát köti össze a Vidra utcával. 2003-ban kapta a nevét.

Kertész utca

A Bácsai utat köti össze a Zemplén utcával. 1913 óta így hívják.

Kócsag utca

A Dózsa György rakpart és a Tutajos utca közötti utcát 2003-ban nevezték el.

Kormorán utca

A Tutajos utcából kiinduló utca 2012-ben kapta a nevét.

Körte utca

A Bácsai úttól a Tábor utcáig tartó utcát 1961-ben nevezték el.

Körtöltés utca

A hajdani körtöltés nyomvonalát követi a Bácsai úttól a Nagymegyeri útig. 1965-ben kapta nevét.

Községház utca

A rövid utcácska a Dózsa György rakpartot az Ady Endre utcával köti össze. Nevét Révfalu Győrhöz csatolása előtt itt álló községházról kapta 1908-ban. (Korábban: Pék köz)

Lebstück Mária utca

Lebstück Mária (1830-1892), honvéd főhadnagy. 1848-ban részt vett a bécsi forradalomban, majd később a magyar szabadságharcban. Fér iruhában harcolt, Lebstück Károly néven. A világosi fegyverletétel után az aradi börtönben hat hónapig raboskodott és itt szülte meg iát. 1851-ben Győrbe költözött, ahol 17 évig élt második férjével. Később Budára, majd Újpestre költözött, ahol francia nyelvet oktatott, illetve varró- és mosónőként dolgozott. Kalandos életét Jókai Mór jegyezte le, illetve legendáját Huszka Jenő, Mária főhadnagy című operettje eleveníti fel. Az utcát 1948-ban nevezték el. Sajnos Leibstück-nek elírva sok helyen ma is hibásan jelenik meg. A Szövetség utcából ágazik ki és a Hédervári útra köt ki. (Korábbi nevek: Kápolna tér – 1895; Rozália utca – 1908)

Malomsok sétány

Az Ady Endre utcától indul majd kétszer jobbra megtörve a Szabadrév utcába köt ki. 1997-ben nevezték el.

Mayer Lajos utca

Mayer Lajos (1889-1919), gépészmérnök. Csatlakozva az őszirózsás forradalomhoz, ő szervezte és vezette a vagongyári munkásokból álló egységet, akik a csehszlovák csapatok által megszállt Komárom visszafoglalására készültek. Az 1919. május elsejei csatában vesztette életét 121 társával együtt. 1959 és 1993 között, a Bácsai úton épült szakközépiskola viselte a nevét (később Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakközépiskola, ma Audi Hungária ÁMK). Az utcát 1959-ben nevezték el. A Bácsai úttal párhuzamos utca a Körtöltés utcától indul és a Ciklámen utcánál zsákutcában végződik.

Mező utca

A Duna utcát a Zólyom utcával köti össze. 1951-ben kapta a nevét.

Nagymegyeri út

A 14-es út, az Árkád körforgalomtól az Újfalusi országútig terjedő szakaszát 2013-ban nevezték el, utalva a csallóközi Nagymegyer felé vezető irányra. Az utat a Széchenyi híd két szakaszra osztja.

Németh László János utca

Németh László János (1923-1945), költő. A Révai Miklós Gimnáziumban tanult, és szerkesztette az Iránytű című diáklapot. 1943-ban jelent meg verseskötete, Senki földjén címmel. Részt vett az ellenállási mozgalomban, majd miután behívták katonának, letartóztatták és Sopronkőhidán kivégezték. Posztumusz verseskötetei, a Kegyelmet senkitől sem kérek és a Csak értetek, 1959 és 1960-ban jelentek meg. A mai Tulipános Általános Iskola 1959 és 1991 között viselte a nevét. A győri köztemető díszsírhelyén nyugszik. Emléktáblája van a Révai Miklós Gimnáziumban, a róla elnevezett utca elején és a Tulipános Általános Iskolában. 1948-ban nevezték el az utcát. A Zólyom utcától indul és a Kertész utcába torkollik. (Korábbi nevek: Belső-Bácsai út – 1908; Hargitta utca – 1942)

nemeth_l.jpg

Emléktábla - Németh László utca 2.

Németh Viktor utca

Dr. Németh Viktor (1936-2018). Háziorvos, aki kiemelkedő egészségügyi munkájáért az elsők között kapta meg a Dr. Petz Aladár-emlékérmet. Számos karitatív szervezésben vett részt, a Győri Első Lions Club tagja, majd elnöke, valamint a Magyarország Lions kormányzója. 2006-2010-es ciklusban a győri közgyűlés tagja és az Oktatási, Kulturális és Sportbizottság elnöke. Győr városa és a Széchenyi István Egyetem közötti együttműködése érdekében kifejtett munkáját az Egyetem a Pro Universitate-díj adományozásával ismerte el. A Borostyán sétány folytatása 2021-től.

Pataházi utca

A valamikori Pataháza község emlékére 1908-ban kapta a nevét. A Honfi utcából kiágazó utca.

Patak utca

Az 1995-ben nevet kapott utca a Dózsa György rakpart és az Éger utca között van.

Pöltenberg utca

Pöltenberg Ernő (1807? - 1849), honvéd tábornok, aradi vértanú. Az utca 1948-tól viseli nevét. A Hédervári utat a Rozmaring utcával köti össze. (Korábban: Fogaras utca – 1932)

Rónay Jácint utca

Rónay Jácint (1814-1889), bencés tanár, természettudós, az MTA tagja. A darwinizmus magyarországi megismertetője, terjesztője. 1840-től Győrött a bencéseknél bölcseletet tanított. 1848-ban a győri nemzetőrség lelkésze, majd a forradalom leverése után Londonban 17 évet töltött emigrációban, ahol Kossuth Lajos iait is tanította. A Kiegyezés utáni hazatérését követően pozsonyi prépost, valamint Ferenc József leányának, Mária Valéria főhercegnőnek a nevelését is vállalta. 1913-ban nevezték el a Kossuth-hídról Révfaluba bevezető utcát a Szövetség utcáig.

Rozmaring utca

A Zólyom utcából kiinduló közterület a Kertész utcáig tart. 1958-ban nevezték el.

Selmeci utca

A Hédervári út és a Németh László János utca között van. Az 1942-es elnevezés oka ismeretlen. Selmec (Selmecbánya) szlovák település és Hont vármegyében van.

Szabadrév utca

Az 1994-ben megnyitott és elnevezett utca a Bácsai úttól a Dózsa György rakpartig tart. A 13. században a mai Révfalut Szabadrév néven is feljegyezték, innen a név.

Szárcsa utca

A Dózsa György rakpart és a Tutajos utca között van. 2003-ban kapta a nevét.

Szent-Györgyi Albert utca

Szent-Györgyi Albert (1893-1986), Nobel-díjas orvos, biokémikus, a C-vitamin (aszkorbinsav) felfedezője, kimutatója, előállítója. A közterületet Mayer Lajos utca folytatásaként, de önálló utcaként 1994-ben alakították ki ezzel a névvel a Ciklámen utca és az Ibolya utca között. A Mayer Lajos Vízügyi (később Ipari) Szakközépiskola viselte először Szent-Györgyi Albert nevét, majd „AUDI Hungária” iskolává válása után, Marcalvárosban, a korábbi Jókai Mór iskola kapta nevét, mint Szent-Györgyi Albert Egészségügyi és Szociális Szakképző Iskola.

Szövetség utca

A Rónay Jácint utca – Hédervári úti körforgalomtól a Nagymegyeri útig tart. Mai nevét 1953-ban kapta.(Korábban: Balaskó köz, Tivadar püspök utca – 1908; Károlyi Mihály utca – 1948)

Szürkegém utca

A rövid zsákutca, ami 2010-ben kapta nevét a Dózsa György rakpartból ágazik ki északi irányba.

Tábor utca

Nevét 1909-ben onnan kapta, hogy az utca valamikori helyén és közelében 1594-ben, III. Miksa főherceg horvátországi hadjárata előtt katonai tábor volt. Az első világháború idején is működött itt ideiglenes tábor. A Széchenyi híd, illetve a 14-es út átvezető szakaszának megépülésével az utca megrövidült. Maradványa a hídtól a Szabadrév utcáig, egy másik ága a Bácsai útig tart. (Korábban: Temető tér, Tábor tér -1908)

Tőzike utca

A Bácsai útból észak-nyugati irányban ágazik ki a Borostyán sétányig. 1994-ben nevezték el.

Tutajos utca

A Hattyú utcából keleti irányba kiinduló utcát 2003-ban nevezték el.

Újfalusi országút

Még az 1950-es években földút volt a töltés oldalán. Mára a Szigetköz felől a városba vezető legerősebb forgalmú útvonal. Iránymutató nevű utca, Győrújfalu felé. A Galántai úttól a város határáig tart.

Vásárhelyi Pál utca

Vásárhelyi Pál (1795-1846), vízépítő mérnök. Fő tervezője volt az Al-Dunai vízi út (Vaskapui szakasz) kialakításának, a Fertő tó lecsapoló csatornája megépítésének, és a Tisza folyamszabályozásnak. 1928-ban nevezték el róla az utcát, ami az Egyetem tértől indul és a Hédervári útba csatlakozik. (Korábban: Tőke utca – 1908)

Vidra utca

A Bácsai útból kiinduló utca a Ladik utcáig tart, és 1997-ben majd bővülésekor 2016ban nevezték el.

Viza utca

A Bácsai útból délkeleti irányba kiágazó utca 1997-ben kapta a nevét.

Vízimolnár utca

A zsákutcát 2001-ben nevezték el és a Vidra utcából ágazik ki délnyugati irányban.

Vízmű utca

Az Újfalusi országútból kiágazó utca a város határáig ér és a Pannon-Víz Zrt.  Révfalui Vízmű-telepe mellett halad. Innen az elnevezése az utcának, ami 1968-ban kapta meg a nevét.

Víztorony utca

A hajdani Felfalu település helyén alakult ki az utca és 1964-ig ezt a nevet viselte. Majd a „KISZ”-lakótelep felépülésével, Kilián György utca volt. 1992-től az utca mellett levő Révfalui műemlék-víztoronyról kapta mai nevét. A Szövetség utcából indul a zsákutca. (Korábbi elnevezése: Felfalu utca – 1960-as évek; Kilián György utca – 1979)

Víztükör utca

A Dózsa György rakpartot köti össze a Kagyló utcával, amit 1999-ben neveztek el.

Zemplén utca

A Bácsai út és a Körtöltés utca között húzódik a Nagymegyeri úttal párhuzamosan, amit 1932-ben neveztek el. Vagy az egykori vármegyéről, vagy a Zempléni – hegységről kapta a nevét.

Zólyom utca

A Deák Ferenc sétánytól indul és a Báthori útig tart. 1932-ben vagy az egykori vármegyéről, vagy a Zólyom (Zvolen) városról, esetleg váráról kapta a nevét - ez nem ismeretes.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 43
Tegnapi: 75
Heti: 413
Havi: 1 511
Össz.: 54 024

Látogatottság növelés
Oldal: RÉVFALU
GYŐR UTCÁI - © 2008 - 2024 - gyoriutcak.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »