GYŐR UTCÁI

Győr város közel 1100 naprakész közterületének ismertetése CZVIKOVSZKY TAMÁS szerkesztésében és fotóival.

Kismegyer

Kismegyer, a szomszédos Szabadhegy városrész alatt, Győr déli közigazgatási határáig terjed. Ez a XIII. században már önálló település a nevét valószínűleg a Megyer (Meger) törzsről kapta. Szabadhegyhez, Nyúlhoz (Nyúlfalu) és Győrhöz mindig szoros kapcsolat fűzte. Győr védelmére erőd „erősség” épült a XVII. században, amit Tarisznyavár-nak hívtak. Ma, a helyén a Szőlős és Mohács utcák találkozásában az Isteni Irgalmasság temploma mögötti dombon lévő XVIII. századi kápolna, és temető őrzi a helyet. További kapcsolat Győrrel az 1809-es Napóleon elleni kismegyeri csata, aminek központi helyszíne a majorok voltak. Kismegyert 1954-ben csatolták Győrhöz.

 

Arató utca

Az 1957-ben elnevezett utca a Sági úttól indul, és Kismegyer 82-es sz. főút felé történő terjeszkedése miatt mára már a főútba csatlakozik.

Borostyánkő utca

A borostyánkő fosszilis, azaz megkövesedett gyanta, ami gyakran tartalmaz zárványokat, épen maradt rovarokat. A Dohánypajta utcából nyílik 2009-től.

Búzakalász utca

1971-ben nevezték el a kismegyeri, ugyanilyen nevet viselő termelőszövetkezetről. Az Ötház utca és a Sáfrány utca között van.

Dohánypajta utca

A dohánypajta a felfűzött dohánylevelek szárítására való, deszkából készült szín, pajta. A nevét 2004-ben kapott utca, a Szent Imre utat köti össze az Ötház utcával.

Ezüst utca

Elnevezésének oka ismeretlen. A 82-es útból ágazik ki, a kismegyeri vasúti átkelő után a 82-es főúttól (jobbra) nyugatra. 2017-ben nevezték el.

Frangipáni utca

Az utca elnevezése a kerttulajdonosok javaslatára történt 2017-ben. A Frangipáni (Plumeria), egyes fajai Hawaii rózsa néven ismert színpompás, ötszirmú virág. 

Az első feljegyzések a növényről  Mercutio Frangipani olasz botanikustól származnak. Tudományos nevét Charles Plumier francia botanikus szerzetesről kapta. Az utca a kismegyeri vasúti átkelő után a 82-es főúttól (jobbra) nyugatra található.

József nádor park

Habsburg József nádor (1776-1847), német-római császári herceg, osztrák főherceg, magyar királyi herceg, a Habsburg-ház magyar, azaz nádori ágának alapítója. A „legmagyarabb Habsburg” sokat tett az ország gazdasági és kulturális felemelkedéséért, a magyarok és az uralkodóház közötti viszony javításáért. 1809. május 9-én kelt felhívásában ő rendelte a Napóleon ellen vívott háború során felkelt nemesi csapatokat Győrbe. 1796 és 1847 között Magyarország nádora. A parkot 2015-ben nevezték el, aminek közepén áll a Kismegyeri Csata Emlékműve, a vesztes csata és a 3031 elesett vitéz katona tiszteletére. Az emlékművet 1897-ben Leonhardt Frigyes alkotta – sajnálatos megrongálása után Lebó Ferenc szobrászművész rekonstruálta 2010-ben. A 82-es főút, és az Arató utca mellett található.

napoleoni_csata_emlekmu.jpg

Kalász utca

1957-ben kapta a nevét az utca, ami Kismegyeri utat az Arató utcával köti össze.

Kertes utca

A 82-es útból, a kismegyeri vasúti átkelő után kiágazó Ezüst utcából nyíló rövid utca. 2017-ben nevezték el.

Kismegyeri emlékpark

A Településrészi Önkormányzat és a Kismegyerért Baráti Kör, valamint a városrész lakói adójuk 1 %-át adva hozták létre 2000-ben a Sági út, Arató, Kalász és Ötház utcák találkozásában a millenniumi emlékparkot, amit 2009-ben felújítottak.

   millenium_2001.jpg             emlekko2.jpg

Kismegyeri út

1957-ben kapta a nevét az utca, ami a 82-es út és a Szent Imre elágazásától (ma körforgalmától) indul és az Arató utcába torkollik.

Külső Sági út

A Sági útról dél fele nyíló, már külterületi részen levő cégekhez vezető utat 2004-ben nevezték el.

Lesvár utca

A lesvár szó Győr és Sopron vármegyében pusztákat jelentett. A Sági úttól indul a számozása és az Őrhely utcáig tart. Elnevezése 2002-ben történt.

Magtár utca

A Sólyom és a Szőlős utcákat köti össze és a közeli magtár-épület miatt kapta 1971-ben ezt a nevet.

Major utca

A bevezetőben említett kismegyeri csata helyszíne a közeli majornál volt, innen az elnevezés 1957-től. Az Arató utcából ágazik ki és a Kismegyeri útig tart.

Malomsori utca

A Dohánypajta utcából nyílik a 2009-ben elnevezett utca.

Mohács utca

Az 1957-ben elnevezett utca a mohácsi csata (1526) emlékét őrzi. A Sági út és a Sólyom utcát köti össze.

Mohi utca

1957-ben kapta az akkor újonnan nyitott utca a nevét a sajómelléki Mohi város mellett, 1241-es muhi csataként ismert tatárok elleni ütközetről. (A települést a történelemírók hol Mohi, hol Muhi néven emlegetik.) A Szőlős és a Sólyom utcákat köti össze.

Napóleon utca

Bonaparte Napoleon (1769-1821), I. Napóleon francia császár, hadvezér. Hadjáratai során az egyetlen olyan csata volt, amit a Magyar Királyság területén folytatott, 1809-ben, az a kismegyeri volt, ahol legyőzte János főherceg osztrák, és József nádor magyar nemesi seregét. (Ld.még: József nádor park). A 2002-ben elnevezett utca a Lesvár utcából ágazik ki.

Őrhely utca

Nevének eredete a valamikori Tarisznyavárral hozható kapcsolatba, mint őrhely lehetséges helye. 1957-ben nevezték el a Mohács utcából kiinduló közterületet.

Ötház dűlő

Az Ötház utcából kiágazó dűlő, amit 1964-ben neveztek el, a Kakashegy gerincén fut egészen a Fehérvári útig.

Ötház utca

A Kismegyert Szabadheggyel összekötő magaslaton, a Kakas-hegyen átvezető kanyargós úton 5 ház állt sokáig egyedül. Ma már az utcához becsatlakozó Köves és Dohánypajta utcák az öt házat megsokszorozták. De a szép régi név, amit 1962-ben adtak, az 5 házzal együtt megvan.

Palotai utca

A Lesvár utcából kiágazó utca a Sági úttal párhuzamosan fut, amit 2002-ben neveztek el.

Sáfrány utca

A sáfrány napjainkban is a legdrágább fűszer a világon. A virág bibéjéből nyerik ki a fűszert, ami csak kézzel végezhető – emiatt is olyan drága. A 2013-ban elnevezett utca a Sági útból ágazik ki a városhatár felé. Nagyon ritkán, keresztnévként is használják.

Sági út

A Szent Imre út folytatása a Sági út. A Győrság felé iránymutató elnevezés a város közigazgatási hátáig 1957 óta van.

Sólyom utca 

Az Arató utcától indul az 1957-ben nevet kapott közterület.

Summás utca

A summás, rendszerint távoli lakhelyről érkező mezőgazdasási idénymunkás. A Mohács utcából ágazik ki a belterület határáig. 1981-ben nevezték el.

Szőlős utca

Ebben az utcában található a valamikori Tarisznyavár, Győr elővára. Az utca neve utal a közeli Szabadhegyre, ami a XII. században Szőlős néven volt ismert. Sőt, van olyan dokumentum, ami Kismegyert, Szőlős-Megyer névvel jelzi. Az Arató utcát köti össze a Mohács utcával. 1957-ben nevezték el.

Szörényi Éva utca

Szörényi Éva (1917-2009), Kossuth díjas, Kiváló és Érdemes művész. A Nemzeti Színházban tett nagy alakításai mellett számos filmfőszerepet játszott. (A Noszty fiú esete Tóth Marival, Halálos tavasz, Úri muri stb.) 1956-ban a Nemzeti Színház forradalmi bizottságának tagja volt. Amerikában telepedett le, ahol 50 éven keresztül, haláláig a magyar nyelv és kultúra ápolójának ikonikus alakja volt. A településrész újonnan épülő részének utcája őrzi nevét 2017 óta.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 74
Tegnapi: 64
Heti: 369
Havi: 1 467
Össz.: 53 980

Látogatottság növelés
Oldal: KISMEGYER
GYŐR UTCÁI - © 2008 - 2024 - gyoriutcak.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »