GYŐR UTCÁI

Győr város közel 1100 naprakész közterületének ismertetése CZVIKOVSZKY TAMÁS szerkesztésében és fotóival.

Kisbácsa

Kisbácsa az első világháború utáni években kezdett kialakulni az akkor még önálló község Bácsa, és Révfalu között. A településrészt 1952-ben csatolták a városhoz, ami mára teljesen összeépült Bácsával, illetve a várossal. Határai a Votinszky Andor utca, a Mosoni Duna, a Bácsai csatorna és a 14-út, illetve Sárás.

 

Aranyhomok utca

A korábbi Homok-dűlő helyén kialakított utca az 1973-ban kapta nevét. A Szitásdomb utcából kiágazó utca derékszögű törése után a Sárási útba fut bele.

Bálvány utca

A Bálvány, mint földrajzi név (baván) 1055-től jelenik meg a mai Bálványosi csatorna vidékén. Az utca elnevezése is innen ered. A Votinszky Andor utcából indul és zsákutcában végződik. Lépcső vezet fel a kicsit magasabban futó Csalogány utcába. 1964 óta viseli az utca a nevét.

Benedek Elek utca

Benedek Elek (1859–1929), író, mesemondó és - gyűjtő, politikus. Ifjúsági írásaival, gyermekmeséivel a magyar gyermekirodalom egyik megteremtője. Az Én Újságom címmel, Pósa Lajossal közösen létrehozott egy irodalmi gyermeklapot. Az ifjúság számára meseátdolgozásokat (Ezeregyéjszaka, Grimm meséi), verseket, színdarabokat, leányregényeket, történelmi és irodalomtörténeti műveket írt. A zsákutcaként végződő közterület a Ladik utcából indul. Mai nevét 1970-ben kapta. (Korábban: Kossuth Lajos utca – 1940)

Bodzás utca

1913 óta nevezik így azt az utcát, ami a Szitásdomb utcából ágazik ki.

Boglárka utca

Kisbácsa növekedésével az 1920-as években alakult ki az utca, mint ahogy a vele párhuzamos utcák is a Domb-hát és a Király-domb között. A Külső Bácsai utat köti össze a Szitásdomb utcával. 1958-tól hívják mai nevén. (Korábbi neve: Béke utca)

Csalogány utca

Kisbácsa növekedésével az 1920-as években alakult ki az utca, mint ahogy a vele párhuzamos utcák is a Domb-hát és a Király-domb között. A Külső Bácsai utat köti össze a Szitásdomb utcával. 1958-tól hívják így. (Korábban: József Attila utca – 1952)

Csemete utca

Kisbácsa növekedésével az 1920-as években alakult ki az utca, mint ahogy a vele párhuzamos utcák is a Domb-hát és a Király-domb között. A Külső Bácsai utat köti össze a Szitásdomb utcával. 1953-tól hívják így.

Csutora utca

A csutora, korong alakú, két oldalán domború fából kivájt üregű, kívül esztergályozott vagy faragott 5–8 literes bor- vagy pálinkatartó edény. Kulacs néven is ismert. A Pásztor tér és a Retek utca közötti közterületet 1964-ben nevezték el.

Dombhát utca

Kisbácsa növekedésével az 1920-as években alakult ki az utca, mint ahogy a vele párhuzamos utcák is a Domb-hát és a Király-domb között. A Külső Bácsai utat köti össze a Gát utcával. 1971-től hívják így. (Korábban: Hegyaljai út – 1953)

Gát utca

A Külső Bácsai útból ágazik ki majd kétfele ágazva a Csemete utcáig, illetve a Szitásdomb utcáig tart. 1961-ben nevezték el az akkor még a régi helyén levő közeli, Külső Bácsai út melletti Mosoni-Duna töltésről.

Gyékényes köz

A rövid köz, a Szitásdomb utcából ágazik ki 2012-től.

Kalapács utca

Kisbácsa növekedésével az 1920-as években alakult ki az utca, mint ahogy a vele párhuzamos utcák is a Domb-hát és a Király-domb között. A Külső Bácsai utat köti össze a Szitásdomb utcával. 1953-tól hívják így.

Karikás Frigyes utca

Karikás Frigyes (1891-1938), író, politikus, újságíró, műfordító. Legismertebb fordítása Jaroslav Hašek: Svejk viszontagságai a nagy háborúban című szatírája. A Szitásdomb utcából nyíló utca a Karikás Frigyes nevet 1977-ben kapta. (Korábban: Karikás utca – 1969)

Kócsa Ferenc utca

Kócsa Ferenc (1903-1944), a Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezete győri csoportjának tagja, kőműves, aki a második világháborúban az ellenállási mozgalomban is részt vett. A rövid utcát 1971-ben nevezték el. A Sárási út és a Csalogány utca között van.

Kosztolányi Dezső utca

Kosztolányi Dezső (1885-1936), író, költő, műfordító, újságíró, a Nyugat című irodalmi folyóirat első nemzedékének tagja. A Szitásdomb utcából ágazik ki. 1971-ben nevezték el. (Korábban: Petőfi Sándor utca – 1958)

Kultúrház utca

Kisbácsa növekedésével az 1920-as években alakult ki az utca, mint ahogy a vele párhuzamos utcák is a Domb-hát és a Király-domb között. A Külső Bácsai utat köti össze a Szitásdomb utcával. 1958-tól hívják így az utcában levő kultúrházról.

Külső Bácsai út

A Bácsai út folytatása a Votinszky Andor utcától Bácsa határáig (Bácsai-csatorna), ahol az István király út néven folytatódik. 1953-tól hívják így. (Korábban: Sztálin út – 1952)

Ladik utca

A Révfalu városrészbe átnyúló utca eredetileg a Külső Bácsai útból indult, ma már a Bárka utca végén levő körforgalomból indul és ugyanezen utca révfalui részén csatlakozik vissza.

Nád utca

Zsákutcában végződik az utca, amit 1964-ben neveztek el a közeli Bálványosi csatorna körül kialakult nádasról.  

Pásztor tér

A Szitásdomb utca illetve a Kosztolányi Dezső utca mellett kialakított teret 1953-ban nevezték el.

Pozsonyi út

A Szitásdomb utcából induló út elnevezésének oka nem ismert, viszont az utca vonalának képzeletbeli meghosszabbítása, pontosan Pozsonyba ér. 1958-ban nevezték el.

Retek utca

A Pozsonyi út és a Csutora utca között van a rövid utca, amit 1971-ben neveztek el.

Sárási út

A Kócsa Ferenc utca becsatlakozásától a Votinszky Andor utca folytatásaként, a Szitásdomb utcáig tart 1962 óta.

Sármány utca

A 2013-ban elnevezett utca, Győr közigazgatási határát követi, a Vámosszabadin épült Szitásdomb lakópark mellett.

Sövény utca

A Külső Bácsai út és a Sárási út összekötő utcáját 1961-től hívják így.

Szabadság utca

Kisbácsa növekedésével az 1920-as években alakult ki az utca, mint ahogy a vele párhuzamos utcák is a Domb-hát és a Király-domb között. A Külső Bácsai utat köti össze a Szitásdomb utcával. 1955-től hívják így.

Szitásdomb utca

A vidék kiemelkedő részéről, a Szitás-dombokról és a Szitás majorról kapta nevét 1953-ban. A Bácsai-csatornától a Galántai útig terjed Kisbácsa talán leghosszabb utcája. (Korábban: 1953-ig Ságvári Endre utca)

Tóparti utca

A Bácsai-csatorna melletti utcát 2013-ban nevezték el. A Szitásdomb utcából ágazik ki észak felé.

Votinszky Andor utca

Votinszky Andor (1910-1934), eredeti nevén Votisky Andor, talán elírásból - de 1961-től így írják a nevét, és hívják az utcát. Rövid életében, mint fémipari munkás, aktív résztvevője volt a Szociáldemokrata Pártnak, majd később a Kommunista Ifjúmunkások Magyarországi Szövetségének. A Ladik utcától indul és a Kócsa Ferenc utcáig tart. (Korábbi neve: Vorosilov utca – 1958)



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 75
Tegnapi: 64
Heti: 370
Havi: 1 468
Össz.: 53 981

Látogatottság növelés
Oldal: KISBÁCSA
GYŐR UTCÁI - © 2008 - 2024 - gyoriutcak.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »