GYŐR UTCÁI

Győr város közel 1100 naprakész közterületének ismertetése CZVIKOVSZKY TAMÁS szerkesztésében és fotóival.

Szabadhegy

A városrész eredeti neve Szőllős, majd később Szabadi (Zabady). Egyes feltételezések szerint a Győrből elkerült jobbágyok letelepülésekor adómentességet kaptak. Ez a „szabadság”, no meg a sokorói dombság utolsó vonulata (hegye) lehet a név eredete.

Remek, szőlőművelésre alkalmas terület volt már a római időkben is. A 12. századtól királyi birtok, majd később a győri püspökség kezébe került.

Az 1700-as évek elején az addig önálló település, már Szabadhegy néven kapcsolódott a városhoz.

Még a 19. század elején is gyér lakosság jellemezte a városrészt, majd a gyárak közelsége, valamint a Templom és Isaszeg utcákban az első világháborús hadirokkantaknak felépített ú.n. rokkant-kertváros hozott növekedést. A szabadhegyi lovassági-, huszár-, majd később tüzérlaktanya hatására néhány utcát a hadászattal kapcsolatos nevekkel láttak el. Úgymint Kopja utca, Gábor Áron, Lovarda, Mozsár, Pajzs, Patkó, Röppentyű, Salétrom, Üteg utcák nevei is ezt őrzik. Mára az egyik legvonzóbb településrész. Határai nyugaton és délen a Győr-Veszprém vasútvonal, dél-keleten Kismegyer, keleten a város közigazgatási határa, illetve az Ipari Park, északon a Bp. – Hegyeshalom vasútvonal. A valamikori mély-fekvésű területen, a Jáki-laposon épült fel a József Attila lakótelep, magas házak nélkül, így kevésbé elütve Szabadhegy családi-házas környezetétől. Ezért, bár Szabadhegyhez tartozik, mégis külön vettem.

Szabadhegyhez tartoznak azok a kiskerti, hétvégi-házas utcák, amik egy-egy régi területnév alá csoportosíthatóak: Banai úti kertek, Fehérlaposi-dűlő kertek, Fehérvári úti kertek (Volán-kertek), Sashegy-puszta.

 

Akácos út  

Sashegy-pusztán a Tatai útból a Csipkebogyó utcáig tart.

Alkonyat utca

A Fehérvári úti kertek néven, vagy más néven Volán-telepi kertek - a 81-es útról kiágazó utcája. Az utca a főközlekedési úttól a Kiskapu utcáig tart. Elnevezve 2008-ban.

Alsókert utca

A Szentiváni úttól indul, átszelve a Tatai utat a Csendes utcáig tart. A Banai úti kertek utcáját 1998-ban nevezték el.

Aranka utca

A Fehérvári úti kertek utcája, ami a Sashegyi utcát a Kiskapu utcával köti össze. 2007-ben kapta a nevét.

Aulich utca

Aulich Lajos (1793-1849), honvéd tábornok, a Szemere-kormány hadügyminisztere, aradi vértanú. 1948-ban nevezték el az utcát. A József Attila utcától a Lepke utcáig tart. (Korábban: Farkas Márton utca – 1932)

Auróra utca

Auróra a hajnal istennője az ókori Rómában. Reggelente testvére, a napisten szekerét vezeti fel az égboltra. A csendes, József Attila utcából induló és a Bajnok utcában folytatódó közterület 1958-ban kapta a nevét.

Bagoly utca

A Serfőző utcából kiágazó utcát 2000-ben nevezték el.

Bajnok utca

Az Auróra utca folytatásaként a Szent Imre utcába torkollik. 1958-tól hívják így.

Balogh Ádám utca

Béri Balogh Ádám (1665 körül-1711), kuruc brigadéros. A Rákóczi-szabadságharc dunántúli csatáinak hadvezére. Az 1960-ban róla elnevezett utca mellett, Sziget városrészben a Honvédszálló (korábban Béri Balogh Ádám Honvéd Középiskola) viseli a nevét. A Szent Imre utat a Levendula utcával köti össze.

Banai út

1903-as elnevezése óta, mint iránymutató út létezik. A Fehérvári útból ágazik, majd a Tatai útnál megtörve folytatódik az Ipari Park fele a Felsőkert utcáig. Onnantól Szentiváni út az elnevezés.

Barátság utca

Sashegy-pusztán a Tatai úttal párhuzamos utca, amit 2014-ben neveztek el. A Lejtős utca és az Akácos út között van. Folytatása a Boros utca.

Barsi Ernő utca

Dr. Barsi Ernő (1920-2013), néprajzkutató, zenepedagógus, zenetörténész, hegedűművész. 1955-től gyűjtötte szülőfaluja, Sály és környékének, majd később Győr, Szigetköz, Rábaköz, valamint számos, más tájegység népzenei értékeit. A győri tanítóképzőben éneket, és hegedűt oktatott, közben a néprajzkutatással is egyre többet foglalkozott. Több mint 40 könyvet írt zenei, néprajzi kutatásairól és számtalan előadást tartott e témakörökben. Munkáját a számos szakmai díj mellett, a város Pro Urbe Győr, és Győr Város Díszpolgára címmel ismerte el. A Szabadi utcából nyílik 2019-től. 

Bársonyvirág utca

A Banai úti kertek utcája a Felsőkert utcából indul ki, és 2015-ben kapta nevét.

Betérő utca

Az Erdőszél utcából indul és a Szerencse utcáig tart. 2008-ban nevezték el a Fehérlaposi-dűlő kertjeiben levő utcát.

Bianka utca

A Fehérvári úti kertek utcája a Szőlődomb utcát a Boldizsár utcával köti össze. 2008ban kapta a nevét.

Bimbó utca

A Fehérlaposi-dűlő kertjeiben a Betérő utcából déli irányába ágazik ki. 2008-ban nevezték el.

Boldizsár utca

A Fehérvári úti kertek utcája a Napfény utca és a Sashegyi út között található 2007-ben kapott nevével.

Bornemissza utca

Bornemissza Gergely (1526-1555), végvári vitéz. Dobó István mellett 1552-ben hadnagyként védte az egri várat a törököktől. Tinódi Lantos Sebestyén szerint tűzszerészi újításai nagyban hozzájárultak a győzelemhez, úgymint az általa kitalált tüzes kerék és tüzes hordó. Gárdonyi Géza Egri csillagok és az Egri harangok történelmi regényeinek főalakja. Az utcát 1958-ban nevezték el, ami az úgy nevezett Szalmatelep hat utcájának egyike. Ami a legrövidebb is – a Dobó és a Rövid utcák között húzódik.

Boros utca

Sashegy-pusztán a Tatai úttal párhuzamos utca, ami az Akácos út és a Sas utca között van. Elnevezve 2014-ben.

Brassói utca

Az Új utca mellett beépült rész közterületei 2000-től, Erdélyhez kapcsolhatóan kerültek elnevezésre, így ez az utca is. Brassó, az erdélyi szászok központja volt, ma Brassó megye székhelye, 1993-tól pedig Győr testvérvárosa. Az Új utca és a Királyhágó utca között van.

Búzamező utca

A Fehérvári úti kertekben Kiskapu utca és a Sashegyi út egyik összekötő utcája. Elnevezve 2007-ben.

Csendes utca

A Banai úti kertekben a Felsőkert utcától indul, majd a Tatai utat keresztezve az Audi Hungária út felé tart. Elnevezve 1998-ban.

Csengő utca

A Fehérvári úti kertekben az Alkonyat utcától a Boldizsár utcáig tart. Elnevezve 2007-ben.

Csiperke utca

Sashegy-pusztán a Sas utcából kiágazó utca. Elnevezve 2016-ban.

Csipkebogyó utca

Sashegy-pusztán a Lejtős és Sas utcákat köti össze. Elnevezve 2015-ben.

Csortos Gyula utca

Csortos Gyula (1883-1945), színész. A 20. század egyik legnagyobb formátumú magyar színművésze, a magyar néma-, majd hangosfilmgyártás sztárja. Filmjeiből néhány: Hyppolit, a lakáj, Lila akác, Légy jó mindhalálig. A Szabadi utcából nyíló utca 2017-ben kapta nevét.

Dalos utca

A Fehérvári úti kertekben a Kiskapu utca és a Sashegyi út egyik összekötő utcája. Elnevezve 2007-ben.

Dobó utca

Dobó István (1502?-1572), nagybirtokos nemes, katona. 1552-ben az egri vár kapitányaként védte meg a várat a törökök ostromától, 38 napig tartó hősies csatában. A Szalmatelepen levő, 1933-ban elnevezett utca első épületén emléktábla is van. A Rozgonyi utcából nyílik és a Bornemissza utcáig tart.

dobo.jpg

Emléktábla - Dobó utca 1.

 

Dombalja utca

A Fehérvári úti kertekben a Szőlődomb utcát az Alkonyat utcával köti össze a 81-es főút (Külső Fehérvári út) melletti, azzal párhuzamosan haladó utca. Elnevezve 2007-ben.

Erdélyi utca

A Brassói utcából kiágazó közterületet 2000ben nevezték el.

Erdőszél utca

A Fehérlaposi-dűlőkertjeiben a Banai útból ágazik ki és a Rekettye utcáig tart. 2008-ban nevezték el.

Estike utca

A Mézes és Boldizsár utcákat köti össze a Fehérvári úti kertekben. 2007-ben nevezték el.

Fácán utca

A Banai úti kertekben az Orgonás dűlőből ágazik ki. Elnevezve 2017-ben.

Fagyal utca

A Banai úti kertekben a Virágos utcából ágazik ki. 1998 az elnevezés éve.

Farkas Márton utca

Farkas Márton (1723 - 1789), városi szenátor. Szabadhegy fejlődését segítette elő azzal, hogy végrendeletében a városrészre hagyta vagyonát, házát. Ebből épült a plébánia, és népiskolát is felállítottak. Az utcát 1995-ben nevezték el. Emlékét a szabadhegyiek által, a r. k. plébánián 2000-ben elhelyezett táblával is őrzik (József Attila utca 46.). A Rózsahegy utcától indul és az Új utcába torkollik. 

 farkas.jpg

Emléktábla - József Attila utca 46.

Felsőkert utca

A Banai úti kertekben a Tatai utat és a Szentiváni utat összekötő utca, amit 1998-ban neveztek el.

Fényes utca

A Fehérvári úti kertekben az Alkonyat utcát a Boldizsár utcával köti össze. 2007-ben nevezték el.

Fenyőfa utca

A Fehérvári úti kertekben a Dombalja utca és a Boldizsár utca között van. 2007-ben kapta a nevét.

Fuvaros utca

Szabadhegyen régen számos fuvarozással foglalkozó család volt. Az 1953-ban elnevezett utca rájuk emlékezik. A József Attila utcát a Tárogató utcával köti össze.

Gábor Áron utca

Gábor Áron (1814-1849), honvéd őrnagy. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ágyúöntője, tüzértisztje. Az erdélyi küzdelmek segítéséhez vagyonát pénzzé téve lőszer- és ágyúgyárakat hozott létre. Néhány hónapon belül 70 ágyút öntött. Ágyúiból csak egy darab maradt, amit a Székely Nemzeti Múzeumban őriznek. A kökösi ütközetben, 1849. július 2-án egy orosz ágyúgolyó találta el és életét vesztette. Az 1928-tól Tüzér utca nevet viselő közterületet 1948-ban nevezték át. Emlékét az utca elején emléktábla is őrzi. A József Attila utcától a Mozsár utcáig tart.

gabor.jpg

Emléktábla - Gábor Áron u. 1.

Gazda utca

A Fehérvári úti kertekben a Dombalja utca és a Napsugaras utca között van. 2007-ben kapta a nevét.

Gurdony utca

A gurdon, gurdony, gazos, burjános területet jelent. Valószínűleg az akkor gyarapodó Szabadhegy szélén levő gazos, burjánnal benőtt terület miatt kapta ezt a régi, ómagyar eredetű nevet az utca 1856-ban. A József Attila utcából déli irányban ágazik ki.

Gyopár utca

A József Attila utcát köti össze a Tárogató utcával a virágról elnevezett utca, ami keresztnévként is használatos. 1953-ban kapta a nevét.

Gyöngyvirág utca

1962-ben nevezték el az utcát, ami a Koppány utcát köti össze a Mozsár utcával.

Hegytető utca

A Tusnádi és a Rózsahegy utcák között van, keresztezve a Brassói utcát. 2000-ben kapta a nevét.

Héja utca

Sashegy-pusztán a Csiperke utcából ágazik ki és a Fehérvári úti kerteknél a Sátor utcáig tart. 2016-ban nevezték el.

Holdfény utca

A Fehérvári úti kertekben a Dombalja utca és a Mézes utca között van. Elnevezve 2007ben.

Holló utca

A Banai úti kertekben 2007-ben elnevezett utca a Takaros utcából nyugati irányban ágazik ki.

Hordós utca

A Fehérvári úti kertekben 2007-ben kapta a nevét, ami a Sashegyi utcát a Kiskapu utcával köti össze.

Iker utca

A Serfőző utcából nyílik észak-nyugati irányban, amit 2007-ben neveztek el.

Illatos utca

A Fehérlaposi-dűlő kertjeiben az Erdőszél utcából kiágazó utcát 2008-ban nevezték el.

Írottkő utca

A Fehérlaposi-dűlő kertjeiben a 2008-ban elnevezett utca a Betérő utcából déli irányban ágazik ki.

Isaszeg utca

A József Attila utcából kiinduló és a római katolikus templom mellett a Kakashegy felé emelkedő Isaszeg és Templom utcákat 1933-ban nevezték el. Itt az utcában és a vele párhuzamos Templom utcában volt az első világháborús hadirokkantaknak felépített úgynevezett rokkant-kertváros, ahol is a háború rokkantjai, hadiárvái és özvegyei számára építettek lakóházakat. Az Isaszeg utcában a házakon mészkő domborművek voltak, mára az átépítések, felújítások után csak néhány épületen látható.

Jáki utca

A Zöld utcából kiágazó több ágú utca a valamikori terület nevére, a Jáki-laposra utal. 1996-ban kapta nevét.

Jégvirág utca

A Fehérvári úti kertekben a Dombalja utca és a Boldizsár utca között van. 2017-ben kapta nevét.

József Attila utca

József Attila (1905-1937), költő, műfordító, a magyar költészet egyik legjelentősebb alakja. Az 1947-ben elnevezett utca a városrész fő gerincét adja. Az 5/A számú házon tábla, a Jereváni úton pedig Rieger Tibor Kossuth-díjas szobrászművész József Attila kompozíciója emlékezik rá. (Korábban: Városra néző szer – 1856; gróf Nádasdy Ferencz utca – 1935)

jozsef.jpg

Emléktábla - József Attila utca 5/A

 

Kakashegy utca

Már az 1700-as évek térképein is fellelhető a „Kakas hegyi dűlő” név. A mostani utcát 1976-ban nevezték el. A József Attila utcából kiágazó zsákutca.

Kankalin utca

A Fehérlaposi-dűlőkertjeiben az Erdőszél utcából ágazik ki. Elnevezése 2008-ban történt.

Kárpát utca

A Templom utca és a Pattantyús utca között van. 1933-ban kapta nevét.

Kedves utca

A Fehérlaposi-dűlőkertjeiben a Betérő utcából déli irányba nyílik. Elnevezve 2008-ban.

Keskeny utca

A Fehérvári úti kertekben a Kiskapu utca és a Sashegyi út egyik összekötő utcája. Elnevezve 2007-ben.

Kikelet utca

A Fehérvári úti kertekben a Dombalja utcát a Boldizsár utcával köti össze. Elnevezve 2007-ben.

Király-hágó utca

A név folytatása az erdélyi nevek Szabadhegyen levő csoportjának (Brassói, Erdélyi, Tusnádi). Az utcát 2015-ben nevezték el arról az 582 méter magasságban található, festői szépségű hágóról, amit Erdély kapujaként is neveznek. A József Attila utcából indul a Rózsahegy utcáig.

Kisdiófa utca

A Zöld utcáig tart a József Attila utcából kiágazó utca, amit 1953-ban neveztek el.

Kiskapu utca

A Fehérvári úti kertek keleti szélén futó utca az Alkonyat utcát köti össze a Sátor utcával. Elnevezve 2008-ban.

Kopja utca

A szabadhegyi lovassági-, huszár-, majd később tüzérlaktanya hatására néhány utcát a hadászattal kapcsolatos nevekkel láttak el. Így a Kopja utca mellett, a Gábor Áron, Lovarda, Mozsár, Pajzs, Röppentyű, Salétrom, Üteg utcák nevei is ezt őrzik. A kopja - amit a magyarok a 17. században is használtak még - egy 2,5 méter hosszúságú szúrófegyver. Az utcát 1953-tól nevezik így, ami a Pannónia utcát a Mozsár utcával köti össze.

Koppány utca

Koppány (?-998), nemzetségfő.  Géza fejedelem halálát követően az örökösödési viszályok után, Koppány, a győztes István haladó eszméi ellen fellázadt. Sóly (ma Veszprém megye) közelében történt ütközet Koppány vereségével és halálával végződött. Az utcát 1953-ban nevezték el. A Lovarda utcát a Gábor Áron utcával köti össze. Az 1. szám alatt tábla emlékezik rá.

koppany.jpg

Emléktábla - Koppány utca 1.

 

Köröskényi utca

A felvidéki Nyitra járásban található Alsóköröskény és Felsőköröskény településekre utal a név. Az út magánút, így tulajdonosa kérte felvidéki kötődése miatt az elnevezést, melyet a 2014-ben a Győri Közgyűlés elfogadott, mint közterület nevet. A Fehérlaposi-dűlő kertjeiben a Tavi útból ágazik ki a vasútvonal irányába.

Köves utca

A Dohánypajta utcát köti össze az Ötház utcával. 2004-ben nevezték el.

Külső Fehérvári út

2008-ban nevezték el a 81-es számú főút József Attila utca – Tatai út körforgalmától a városhatárig terjedő szakaszát.

Külső Veszprémi út

A Veszprémi útból (82. sz. főút) ágazik ki. Valamikor a főút nyomvonala volt. 1983-ban nevezték el.

Lejtős utca

Sashegy-pusztán a Tatai útból ágazik ki a Csipkebogyó utcáig, amit 2008-ban neveztek el.

Lepke utca

A Levendula utcától a Jereváni útig tart az 1961-ben elnevezett utca.

Levendula utca

A Pannónia utcától a Koppány utcáig tart. 1958-ban kapta a nevét.

Ligetszépe utca

A Fehérvári úti kertekben a Mézes utcát a Boldizsár utcával köti össze. Elnevezve 2016-ban.

Lovarda utca

A második világháborúban elpusztult lovassági, majd később tüzérségi laktanya emlékét idézi az 1953-ban elnevezett utca. Az utca a József Attila utcából indul és a Koppány utcába csatlakozik. A Rózsák terével szemben a József Attila utca 6. számú épületen tábla van a Nádasdy laktanya, és ezredesének, Muhr Ottmárnak emlékére.

Lovas utca

A Nyerges és a Vándor utcák között van, ami 1991-ben kapta a nevét.

Máté Mária

Máté Mária (1936-1956), 1956-os győri mártír. 1956. október 25-én, azok között volt, akik a Városházáról leszedték a vörös csillagot és a népköztársasági címert, majd ezt követően, a börtön előtt agyonlőtték. Emlékét az utca elnevezésen kívül (2007) a halálának helyszínén, a Révai Miklós utcában kopjafa és emléktábla őrzi, mártírtársaival együtt (Halász Ödön, Szabó Béla). Az utca a József Attila utcából ágazik ki dél-keleti irányba.

Mazsola utca

A rövid utca a Szent Imre úttól a Levendula utcáig tart. 1964-től nevezik így.

Mézes utca

A Fehérvári úti kertekben a Holdfény utcára merőleges, mindkét végén zsákutca 2016-ban kapta a nevét.

Móra Ferenc tér

Móra Ferenc (1879-1934), író, újságíró, muzeológus. Ifjúsági műveihez gyermekkori élményeit használta fel. Írásai közül néhány ismertebb: Az aranyszőrű bárány, Kincskereső kisködmön, Hannibál feltámasztása, amiből Hannibál tanár úr címen 1956-ban film készült. A teret a korábbi Sztálin park névről 1961-ben nevezték át Móra Ferenc térré. Az íróra a nevét viselő iskola, valamint a parkban 1991-ben felállított bronz mellszobor (Török Richárd alkotása) is emlékezik. A tér a József Attila utca és a Tárogató utca között van.

Mozsár utca

A mozsár, meredek lövedékröppályán lévő tűzfegyver, és viszonylag kis hatótávolságra volt alkalmas. Nevét rövid csöve miatt kapta az ágyú, hiszen hasonlított egy háztartásban használt rézmozsárra. Természetesen ez az utcanév is a valamikori tüzérlaktanyát idézi, 1961-ben kapott nevével. A Vak Bottyán utcától a Levendula utcáig tart.

Napraforgó utca

A Banai úti kertekben a Tatai utat a Felsőkert utcával köti össze. Elnevezése 1998-ban történt.

Napsugaras utca

A Fehérvári úti kertekben a Szőlődomb utcából ágazik ki 2008-tól.

Nárcisz utca

A Fehérlaposi-dűlő kertjeiben a Budapest-Hegyeshalom vasút mellett húzódó, a Bükkfa utcából nyugati irányba kiágazó közterületet 2004-ben nevezték el.

Naspolya utca

A naspolya, vagy más tájakon lasponya, fanyar, de ízletes gyümölcs-csemege. Érettsége, zamata az első dér csípése után az igazi. Sashegy-puszta kertjeiben a Tatai útból ágazik ki a Barátság utcáig tartó utca, amit 2015-ben neveztek el.

Nyerges utca

A József Attila utca és a Tárogató utca között van. 1971-ben kapta a nevét.

Nyugdíjas utca

A Fehérlaposi-dűlő kertjeiben az Erdőszél utcából déli irányban kiágazó utca. Elnevezése 2008-ban volt.

Olaj utca

A Serfőződombi dűlőt a Régi Veszprémi úttal összekötő utca. Nevét a korábban itt működő MOL Bázistelepről kapta 2015-ben. 

Orgonás dűlő

A Banai úti kertekben 2008-ban, majd 2019-ben elnevezett dűlő a Fácán utcát és az Alsókert utcát köti össze.

Otelló utca

A Fehérlaposi-dűlő kertjeiben az Erdőszél utcát köti össze a Betérő utcával. Elnevezve 2008-ban.

Ölyv utca

A Sashegy-puszta kertjeit a Fehérvári úti kertekkel összekötő utcát 2016-ban nevezték el.

Örökzöld utca

A Fehérvári úti kertekben az Alkonyat utca és a Boldizsár utca közötti utcát 2007-ben nevezték el.

Pándzsa utca

Az utca a Pándzsa patakról kapta nevét, arról a folyamról, ami számos kis érből, patakból áll össze, míg a Holt-Marcalba ömlik Győrnél. A Sokoró-alján ered, Tarjánpuszta környékén, és többek között a ravazdi Béla forrás is táplálja. (A Béla-forrás – Béla király kútja - legendája szerint IV. Béla király a tatárok elől menekülve itt ivott a forrásból). A pándzsa név a latin Pannosa szóból eredhet, ami szakadozottat, töredezettet jelent, utalva, hogy a patak néha igen kis vízhozamú. Az utcát és a köré épült családi-házas csoportot, a Pándzsa lakótelepet 1986-ban nevezték el. A József Attila utcából indul ki a három részre ágazó zárt utca.

Pannónia utca

Pannonia a Római Birodalom egyik provinciája volt, a mai Magyarország nyugati részét foglalta magába, aminek határa északon és kelten a Duna volt. A folyó mentén épült meg, néhol ma is megtalálható a pannóniai védvonal, a limes, és néhány őrbástya. Területén több fontos kereskedelmi útvonal is húzódott, mint például a borostyánút. Az utcát 1933 óta hívják így. A Szent Imre úttól indul és a Vak Bottyán utcáig tart.

Patkó utca

Talán a néhai lovassági laktanya okán, talán az utca geometriája miatt kapta a Varga Katalin utcából nyíló patkó alakú utca a nevét 2010-ben.

Pattantyús utca

Pattantyúnak hívják az „erős hangon pattanó lőszer”-t, a tulajdonképpeni ágyút. Ez a név is a valamikori tüzérlaktanyára utaló szép magyar szó. Az utcát 1948-ban nevezték el. A Kakashegyre felvezető utca a József Attila utcából indul.

Páva utca

A Fehérvári út régi szakaszától indul és a Venyige utcáig tart. 1959-ben kapta a szép nevet.

Petárda utca

A Röppentyű utcára merőleges, kétoldalt zsákutcában záródó utca.Ez a név is a valamikori tüzérlaktanyára utaló elnevezés. 1960-ban kapta a nevét.

Pipitér utca

Fehér virágú, illatos gyom-, és gyógynövény, másképpen kamilla. A 2006-ban elnevezett utca a Banai úti kertekben van a Tatai út és az Orgonás dűlő között.

Pitypang utca

A pitypang, más néven gyermekláncfű, az országban sűrűn előforduló évelő növény. Az utca a Fehérlaposi-dűlő kertekben, a Betérő utcát az Erdőszél utcával köti össze. Elnevezve 2008-ban.

Régi Veszprémi út

Valamikor része volt a Veszprém felé vezető útnak, csatlakozva a mai Külső Veszprémi útként ismert szakaszhoz. A Szent Imre útból ágazik ki és a Pándzsa patakig tart. 1958-tól kapta a nevét ebben a formában.

Rekettye utca

A rekettye, zöld vesszőjű, sárga virágú cserje. Az utca, amit 2008-ban neveztek el, a Fehérlaposi-dűlő kertekben van, és az Erdőszél utcából ágazik ki.  

Rezeda utca

Az illatos lágyszárú növényről elnevezett közterület a Szent Imre úttól a Levendula utcáig tart. 1964 óta hívják így.

Rozgonyi utca

Rozgonyi István (?-1438), győri főispán. Rangját Zsigmond király életének megmentéséért kapta, amikor is felesége, Szentgyörgyi Cecília, Galambócnál a törökök elleni (sajnos vesztes) ostrománál 1428-ban, a Dunán hajóval kimenekítette a királyt és férjét. Arany János Rozgonyiné című balladája örökíti meg az eseményt. A Szalma-telep egyik utcája, 1929-ben kapta a nevét a lakók kérésére. A Fehérvári úttól indul és a Pusztaszeri útig tart. 

Rózsahegy utca

A Templom utcából indul és a Királyhágó utcáig tart, amit 2000-ben neveztek el.

Rózsák tere

1953-ban kapta a nevét a József Attila utca és a Koppány utca közötti tér.

Röppentyű utca

Egyfajta sajátos fegyverből kilőtt, vagy manapság a tűzijátékhoz hasonló gyújtólövedék. Ez a név is utal a valamikori tüzérlaktanyára, 1953 óta. A József Attila utcát a Lepke utcával köti össze.

Rövid utca

Nevéhez méltóan tényleg rövid, mindössze 55 méteres utcát 1951-ben nevezték el. A Bornemissza utca és a Széna utca között van.

Salétrom utca

Többek között a fekete-lőpor egyik összetevője, a kén és a szén oxidációját segíti elő. Innen az elnevezés összefüggése a volt tüzérlaktanyával. 1953-ban nevezték el az utcát. A József Attila utcát a Tárogató utcával köti össze.

Sas utca

Sashegy-pusztán a Tatai útból ágazik ki a 2016-ban elnevezett utca és a Csiperke utcába csatlakozik.

Sashegyi utca

Az Alkonyat és a Sátor utcák közötti hosszú utcát 2010-ben nevezték el a Fehérvári úti kertekben.

Sátor utca

A Fehérvári úti kerteket északról lezáró utcát 2008 és 2016-ban nevezték el.

Serfőző utca

A Szent Imre útból nyugati irányba kiágazó utcát 2000-ben nevezték el.

Serfőződombi dűlő

A Győrszabadhegyi vasútállomástól délre fekvő területet hívták így. A Szent Imre úttól, a vasútállomás mellett párhuzamosan haladó közterület az Olaj utcáig tart. 1995-ben kapta nevét. (Korábban: Szabadhegyi vasútállomás utcája – 1983)

Somogyi Imre utca

Somogyi Imre (1902-1947), író, szobrász, kertész, mezőgazdász, posztumusz Kossuth-díjas. Kertmagyarország felé című könyvében a minőségi földművelést, a magyar növény- és állatfajták megmentését, újratermelését és tenyésztését szorgalmazta. 1948 óta nevezik róla az utcát. A József Attila utcát a Zöld utcával köti össze. (Korábban: Szent János út – 1913)

somogyi.jpg

Emléktábla - Somogyi Imre utca 1.

 

Szabadi utca

A mai Szabadhegy elnevezés elődje Szőllős, majd később Szabadi volt. Innen a József Attila utcából nyíló Kakashegyre vezető utca elnevezése 1996-tól.

Szabó Béla

Szabó Béla (1929-1956), 1956-os győri mártír. 1956. október 25-én, azok között volt, akik a Városházáról leszedték a vörös csillagot és a népköztársasági címert, majd ezt követően, a börtön előtt agyonlőtték őket. Emlékét az utca elnevezésen kívül (2007) a halálának helyszínén, a Révai utcában kopjafa és emléktábla őrzi, mártírtársaival együtt (Halász Ödön, Máté Mária). A Szabadi utcát a Zichy Ottó utcával köti össze.

Szalma utca

Régebben ezen a területen széna-, és szalmatelep volt – innen Szabadhegy kis szegletének elnevezése, a Szalma-telep. Hozzátartozó utcái a Szalma utca mellett a Bornemissza, Dobó, Rozgonyi, Rövid, Széna utcák. Az 1951-ben nevet kapott utca a Dobó utcából ágazik ki.

Szántó utca

Fehérlaposi-dűlő kertekben a Betérő utcából ágazik ki déli irányba. Elnevezve 2008-ban.

Századosházi dűlő

A Fehérvári úttól a Hecsei útig tart. Elnevezve 2015-ben.

Székely utca

Szabadhegyen több utcanév is Erdéllyel, Székelyfölddel kapcsolatos. A rövid utcát 1932-ben nevezték el. A Jereváni úttól a Vak Bottyán utcáig tart.

Széles utca

A Banai úti kertekben a Takaros utcából kiágazó zsákutcát 2016-ban nevezték el.

Széna utca

A Szalma-telep zsákutcája a Rövid utcából ágazik ki, amit 1951-ben neveztek el. (Lásd még: Szalma utca)

Szent Imre út

Lásd: Nádorváros alatt!

Szentiváni út

A Banai út folytatásában a Felsőkert utcától indul a Hecsei útig. 1994-ben kapta a nevét.

Szerencse utca

A Fehérlaposi-dűlő kertekben a Betérő utcát az Erdőszél utcával köti össze 2008-tól.

Szilváskerti utca

A Fehérvári úti kertekben a Sashegyi utca és a Kiskapu utca összekötő utcáját 2013-ban nevezték el.

Szőlődomb utca

A Fehérvári úti kertekben a Dombalja utcából ágazik ki. Elnevezve 2017-ben.

Takaros utca

A Banai úti kertekben a Tatai útból ágazik ki az Orgonás dűlőig. (Korábban: Takaros dűlő, amit Édesapám nevezett el...)

Tárogató utca

A tárogató, egynyelvű, nádsíppal működő fafúvós népzenei hangszer, amit 2014-ben Hungarikummá minősítettek. Az 1953-ban elnevezett utca „névadója” a Rákóczi-szabadságharc legjellemzőbb hadi sípja, illetve szórakoztató hangszere volt. A Somogyi Imre utcától indul és a Fehérvári útnál zsákutcában végződik. A Kisdiófa és a Venyige utcák közötti szakaszon csak gyalogosforgalom lehetséges.

Tatai út

A 813 sz. útig tartó iránymutató utat, ami a Fehérvári út-József Attila utca körforgalomtól indul, 1996-ban nevezték el.

Tavi út

A Fehérlaposi-dűlő kertekben a Bükkfa utcát a Fehérlaposi úttal köti össze. 2010-ben nevezték el.

Telihold utca

A Fehérvári úti kertekben a Sashegyi utca és a Kiskapu utca egyik összekötő utcája. Elnevezve 2007-ben.

Templom utca

A József Attila utcából kiinduló és a római katolikus templom mellett a Kakashegy felé emelkedő Templom és Isaszeg utcákat 1933-ban nevezték el. Itt az utcában és a vele párhuzamos Isaszeg utcában volt az első világháborús hadirokkantaknak felépített úgynevezett rokkant-kertváros, ahol is a háború rokkantjai, hadiárvái és özvegyei számára építettek lakóházakat.

Tiszafa utca

A Fehérvári úti kertekben a Holdfény utcából kiágazó utca 2008-ban kapta a nevét.

Tömő utca

A Banai úti kertekben a Takaros utcából kiágazó zsákutca 2009-ben kapta nevét.

Török Ignác utca

Török Ignác (1795-1849), honvéd vezérőrnagy, aradi vértanú, Komárom vár-erőd parancsnoka. Az utcát 1948-ban nevezték el. A Szőnyi Márton utcától az Erfurti útig tart. (Korábban: Kis utca; Szent-Anna utcza – 1914)

torok.jpg

Emléktábla - Török Ignác utca 47.

 

Traktoros utca

A Levendula utcát köti össze a Vak Bottyán utcával. Nevének eredete nem ismert. 1951ben nevezték el.

Tuja utca

A Fehérlaposi-dűlő kertekben az Erdőszél utcából keleti irányba kiágazó utca, amit 2008 óta neveznek így.

Tusnádi utca

Az Erdélyhez kapcsolódó nevek egyikét viseli ez az utca. A Hargita megyében levő község, Tusnád egyik nevezetessége a több bővizű borvízforrás (borvíz=a szénsavas ásványvíz erdélyi elnevezése). 2000-ben kapta a nevét az utca. A kétszer derékszögben megtörő utca az Új utcától a Királyhágó utcáig tart.

Tűzmadár utca

A Banai úti kertekben a Tatai útból ágazik ki az Orgonás dűlőig. Elnevezve 2006-ban.

Új utca

A József Attila utcától indul és az Ötház dűlőig tart az 1913-ban elnevezett utca.

Üteg utca

A József Attila utcát a Tárogató utcával köti össze. Elvezése 1953-ban volt. Ez a név is a hajdani tüzérlaktanyát idézi.

Vadalma utca

A Fehérlaposi-dűlő kertjeiben az Erdőszél utcából kiágazó utca, amit 2008-ban neveztek el.

Vadgesztenye utca

A Fehérlaposi-dűlő kertjeiben az Erdőszél utca és a Fehérlaposi dűlő nevű közterület között van. 2008-ban nevezték el.

Vak Bottyán utca

Vak Bottyán (1643?-1709), magyar katona, nemzeti hős, a Rákóczi-szabadságharc és a magyar történelem szigorú, igazságos és egyik legkiválóbb hadvezére volt. Eredeti neve Bottyán János volt, de Nándorfehérvár visszaszerzésének csatájában elvesztette bal szemét, így katonái Vak Bottyánként kezdték hívni. 1948-ban nevezték el az utcát. A József Attila utcából indul és a Győr-Szombathely vasútvonalig tart. 1928-ban nevezték el.

Vándor utca

A József Attila utca és a Tárogató utca között van az 1953-ban elnevezett utca.

Varga Katalin utca

Varga Katalin (1802-1852?), az erdélyi bányászmozgalom vezetője. Az utcanév része az Erdéllyel kapcsolatos elnevezéseknek – talán ez volt az egyik első, hiszen 1948-ban nevezték el. Az első épületen emléktábla is van. A József Attila utcából indul délkeleti irányba.

varga.jpg

Emléktábla - Varga Katalain utca 1.

 

Vargánya utca

Sashegy-pusztán a Sas utcából kiágazó utca. Elnevezve 2016-ban.

Venyige utca

A József Attila utcát a Zöld utcával összekötő utcát 1953-ban nevezték el.

Veszprémi út

A Szent Imre útból ágazik ki, a 82 sz. főút folytatásaként és a város határáig tart. 1974ben nevezték el.

Verebes József utca

Verebes József (1941-2016), edző, mesteredző, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya. A győri ETO aranycsapatának vezetőedzőjeként kétszer nyert bajnokságot. Pro Urbe Győr díjas és Győr Díszpolgára címet is megkapta.  Az utca a Szent Imre útból ágazik ki és 2020-ban került elnevezésre.

Vessző utca

A Fehérlaposi-dűlőkertjeiben a Betérő utcából kiágazó utca. Elnevezve 2008-ban.

Virág utca

A Koppány utcát a Traktoros utcával összekötő utca 1965-ben kapta a nevét.

Virágos utca

A Banai úti kertekben a Fagyal és az Alsókert utcákat köti össze. Elnevezve 1998-ban.

Volán utca

A Fehérvári úti kertekben a Sashegyi utca és a Kiskapu utca egyik összekötő utcája. Elnevezve 2007-ben.

Vörössipkás utca

Az utca, a szomszédos utcák szabadságharccal és Erdéllyel kapcsolatos neveihez kapcsolódik. Az 1848-as szabadságharcban a kolozsvári és kassai honvédzászlóalj katonái vörös sipkát kaptak Görgey Artúr Kossuthnak írt javaslatára: „Adjunk vörös sapkát mindazon zászlóaljaknak, s másnemű hadrészeknek, melyek folytonos vitézségök által e világ tiszteletét, bámulatát, a haza köszönetét megérdemlik…”. A köznyelv csak „Vörössipkásoknak” hívta a két zászlóalj honvédet. 1948-tól hívják így az utcát, ami a Jereváni úttól a Vak Bottyán utcáig tart.

Zichy Ottó utca

gróf Zichy Ottó (1815-1880), 1848-as honvéd ezredes. A szabadságharc idején a minisztérium őt nevezte ki a győri nemzetőrök vezetőjévé, majd annak leverése után szabadhegyi birtokán gazdálkodott. A Zichy Ottó utca és a József Attila utca sarkán levő épületen tábla emlékezik meg róla. Az utca, ahol hajdan udvarháza volt, 1894-től viseli nevét. A József Attila utcától indul és az Ötház utcába torkollik. Az emléktáblán a halála éve hibás. (Korábban: Kutyaszorító utca – 1856)

zichy.jpg

Emléktábla - Zichy Ottó utca 1.

 

Zsivány utca

Sashegy-pusztán a Tatai útból kiágazó utca a Csipkebogyó utcáig tart. Elnevezve 2014-ben.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 60
Tegnapi: 64
Heti: 355
Havi: 1 453
Össz.: 53 966

Látogatottság növelés
Oldal: SZABADHEGY
GYŐR UTCÁI - © 2008 - 2024 - gyoriutcak.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »