GYŐR UTCÁI

Győr város közel 1100 naprakész közterületének ismertetése CZVIKOVSZKY TAMÁS szerkesztésében és fotóival.

Nádorváros

Eredeti határa, a Belvárostól (vasútállomástól) dél irányában Ménfőcsanak határáig, kelet felé a Győr-Szombathelyi (Veszprémi) vasútvonalig (Szabadhegyig), nyugaton a Rába folyóig terjedt. Területe több kisebb egységből (majorból) állt, úgymint Királyfölde, Kertes-szer, Szent-Adalbertfalva, Szent-Benedekfalva, Szent-Domonkosfalva. A Nádorváros nevet 1848-ban kapta, István nádor győri látogatásának tiszteletére. A Belvárosa után a legpatinásabb és legrégibb városrésze Győrnek.  A vasútállomástól délre, a Zrínyi utca tengelye képezte a terület meghatározó vonalát. Az utcában, maradványaiban, átépítettsége miatt, sajnos már csak egy-két polgármesteri, elöljárósági lakóépület maradt, közel eredeti állapotában. Itt épült fel 1895-ben a kórház, és 1897-ben a Frigyes laktanya. Nádorváros további értékes részei a Szent Kamillus templom, a Kálvária út a stáció-kápolnákkal (1722), aminek végén, az ókor óta meglévő kultikus helyszín van, a Kálvária domb a Golgotával és három kápolnával. Az ókorban temetkezési helyként használt terület mára a város egyik fontos vallási helyszíne.

Nádorváros eredeti területén került kialakításra az 1970-es évektől, a ma már önálló városrészként működő Adyváros, és Marcalváros.

A városrészhez tartozik a Rába melletti Rabkert és Góré-dűlő, ami számos kiskertnek, hétvégi háznak ad helyet. Ezek a Rába töltése és a Pápai út közötti részen vannak.

 

Alma utca

A Góré-dűlő legszélső utcája, a Rabkerti utcából indul. 1988 az elnevezés éve.

Aranyeső utca

A Rabkertben a Kiskert és Kökény utca között van.1988 az elnevezés éve.

Aranyhal utca

A Góré-dűlőben a Halkert utcából ágazik ki. 1988 az elnevezés éve.

Articsóka utca

A Rabkertben a Parti és a Lugas utcák között van. 1989 az elnevezés éve.

Attila utca

Attila (410? – 453), az európai hunok királya, a népvándorlás egyik legnagyobb alakja. Az utca már 1893 óta viseli a király nevét, így az egyik legrégebbi változatlan nevű utca Nádorvárosban. A Bartók Béla utcától indul és zsákutcában végződik.

Ádám utca

A Góré-dűlőben a Kiskert és a Diófa utcákat köti össze. Elnevezve 1988-ban.

Ág utca

A Góré-dűlőben a Szilva utcából nyíló utcát 2016-ban nevezték el.

Álmos utca

Álmos vezér (819-895), a honfoglalás előtti magyarok hét vezérének egyike, a magyar törzsek első fejedelme, a honfoglaló Árpád fejedelem apja. Az utcát 1933-ban nevezték el. A Bartók Béla és a Tihanyi Árpád utakat köti össze.

Árvácska utca

A Góré-dűlőben a Kiskert utcából ágazik ki. Elnevezve 1988-ban.

Babits Mihály utca

Babits Mihály (1883-1941), költő, író, műfordító, irodalomtörténész. A magyar irodalom huszadik századi „nyugatosok” első képviselője. 1948-ban nevezték el az utcát, ami az Eszperantó úttól a Bakonyi útig tart, ahol zsákutcában végződik. (Korábbi neve: Zöld Fa utcza – 1831)

Bakonyi út

2014-ben kapta nevét a 821. sz. út. A Belvárost, Nádorvárost tehermentesítő fontos közterület neve utal a Bakony irányára. A Benczúr utcából kiindulva, az 1-es főutat lehajtó sávval kapcsolva, a vasútvonalakat (GySEV, MÁV) felüljárón keresztezve, Marcalváros két része között ér ki a 83-as főútra.

Baráti út

A 83-as úttól indul Győrújbarát irányába a városhatárig. 2016-tól nevezik így.

Baross Gábor út

Lásd: Belvárosnál

Bartók Béla út

Bartók Béla (1881- 1945), zeneszerző, népzenekutató, zongoraművész. Kodály Zoltán mellett a XX. század zenéjének legmeghatározóbb egyénisége. 1948-ban kapta nevét az út, ahol emlékmű is emlékezik rá. (Korábbi nevek: Hosszú utca – 1831; Wennesz Jenő út – 1915)

bartok2.jpg

Bartók emlékmű -Bartók Béla út 31. (Borsos Miklós alkotása)

 

Bem tér

Bem József (Jozef Bem) (1794-1850), lengyel katonatiszt, magyar honvéd tábornok, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kiemelkedő egyénisége. Hajdan árok húzódott itt, majd katonai gyakorlótérnek, később állat- és terményvásártérnek adott helyet. Majd éveken keresztül, nyaranta itt állították fel a cirkuszok a sátrukat. A tér 1991-től viseli mai formájában a nevét.  Ma inkább park, mint tér, és itt van a 2006-ban felállított Lengyel-Magyar Barátság Emlékmű is. (Tóth Dávid szobrászművész alkotása.) (Korábban: Békavári árok – 1893; Szent György tér – 1926; Bem József tér – 1948)

bem.jpg

Emléktábla - Bem tér 5.

ml_b.jpg

Lengyel-Magyar Barátság emlékmű (Tóth Dávid alkotása)

 

Berkenye utca

A Rabkertben a Fasor és a Gyertyán utcát köti össze. Elnevezve 1988-ban.

Blaha Lujza utca

Blaha Lujza (1850-1926), magyar színésznő. A „Nemzet csalogánya”-ként is emlegetett színésznő pályafutását a Rába-szigeti (Radó sétány), győri kőszínházban kezdte, amikor 8 évesen játszotta el élete első szerepét. A Sport utcából kiinduló rövid utca 1953-ban kapta nevét.

Bocskai utca

Bocskai István (1557-1606), Erdély és Magyarország fejedelme. Az ország 1541-es három részre szakadása után, az egyik legjelentősebb hadvezér. Az általa irányított szabadságharc eredménye, hogy Erdély szuverenitását megtarthatta. A róla elnevezett csendes utca 1924 óta viseli ezt a nevet és a Szent Imre utat köti össze a Liezen-Mayer utcával.

Buda utca

Buda (Bleda), (390?-444), hun nagykirály, Attila bátyja. Neve bölcs uralkodót jelent. Az utca az Attila utca szomszédja, ugyanúgy, mint a Csaba utca, akit Attila fiáról neveztek el. A Bartók Béla utcától indul és zsákutcában végződik. 1924-ben kapta a nevét.

Bulcsú utca

Bulcsú vezér (?-955), harka, (törzsszövetségi bíra, élet-halál ura). A magyar hadtörténet egyik legnagyobb alakja, a kalandozó hadjáratok legnagyobb vezére. Az utcát 1953-ban nevezték el, ami a Sport utcából ágazik ki.

Buzogány utca

A Góré-dűlőben a Kiskert utcából nyílik. Elnevezve 1988-ban.

Cirkeli út

Még a hatvanas évek elején, az utca a Török Ignác utcától (a szombathelyi/veszprémi) vasúttól a Győr-Gyárvárosi vasúti megállóhelyig tartott. Szerepét az Ipar úti felüljáróhíd elkészültével vesztette el. Valamikori nyomvonala már nagyrészt beépült, vagy más néven (Íjász utca) maradt meg. Nevét a Cirkeli-érről kapta, aminek vonalát követte az utca. Sajnos a hivatalos elnevezés éve nem ismert. Mára csak egy zsákutca maradt a Fehérvári útból kiágazóan.

Corvin utca

Hunyadi (Corvin) Mátyás (1443-1490), I. Mátyás király. Hunyadi János erdélyi vajda, magyar kormányzó és Szilágyi Erzsébet fia. A Hunyadi család címerében szereplő, csőrében gyűrűt tartó hollóról kapták melléknevüket: corvinus. Magyarország királya volt 1458-1490 között, 1469-től cseh király, 1486-tól Ausztria főhercege. 1908-ban nevezték el az utcát, ami az Eszperantó út és a Lehel utcák között van.

Csaba utca

Csaba királyfi, vagy Csaba vezér a székelyek legendás vezére az ötödik században. Megbízható adatok kilétéről, származásáról nincsenek, inkább csak legendák szólnak róla. Feltehetően, Attila hun fejedelem fia volt. Személye a Székely himnuszban is központi helyen szerepel. A Buda és Attila utcákkal párhuzamosan futó utca, 1908-ban kapta nevét.

Cseresznye utca

A Góré-dűlőben az Ádám utcából ágazik ki. Elnevezve 1988-ban.

Csokonai utca

Csokonai Vitéz Mihály (1773-1805), a felvilágosodás korának legnagyobb költője. Legismertebb művei közül néhány címe: A tihanyi Ekhóhoz, A reményhez, Tartózkodó kérelem. A Városi Tanács 1928-ban nevezte el az utcát. Az Eörsy Péter utcából ágazik ki és a Mónus Illés utcáig tart.

csokonai.jpg

Emléktábla - Csokanai utca 2.

 

Dália utca

A Góré-dűlőben a Kiskert utcából ágazik ki a Holt-Marcal felé. Elnevezve 1988-ban.

Dembinszky utca

Dembinszky Henrik (1791-1864), lengyel gróf, a lengyel és az 1848-49-es magyar szabadságharc honvéd altábornagya. Utóda Bem József lett, aki a temesvári csata napján, 1849. augusztus 9-én vette át tőle a főparancsnokságot. Az utca érdekessége, hogy a Bem tér rendezése során a térbe nyúló épületek lebontásra kerültek, így 8, illetve a páratlan oldalon a 15-ös számmal kezdődik a számozása, ennek a csendes kis utcának, ami a Bem teret köti össze a Vécsey utcával. 1948-tól hívják így. (Korábban: Felső Békavári utcza – 1856; felső Nádor utcza – 1894)

Dessewffy utca

Dessewffy Arisztid, (1802-1849), honvéd tábornok, az aradi vértanúk egyike. Az utca eredeti neve Dessewffy Aurél utca volt (1948), amit 1991-ben változtattak csak Dessewffy utcára. (Dessewffy Aurél (1808-1842), reformkori politikus, író.) Miután a városban az aradi vértanúkról elnevezett utcák egy azon határozatban kerültek elfogadásra (44/1948.K.gy.), így valószínűsíthető, hogy ez az utca Dessewffy Arisztidra emlékezik, és elírás folytán került Dessewffy Aurél neve, Arisztid helyett. A Pápai útból kiágazó zsákutca. 

Diófa utca

A Góré dűlőben a Rabkerti utcától indul. Elnevezve 1988-ban.

Dobozgyár utca

László Zoltán győri iparos 1919-ben alapította a Fémárugyár egyéni céget, majd Magyar Fémdobozművek néven szerepelt. A termékekre, melyek főleg dobozok, kannák voltak, az ő monogramja került: LZ. Német kiejtéséből (L-Zett) alakult ki az országos EL-ZETT üzeme. Később főleg gyermekjátékárukat készítettek (furulya, persely, autók, stb.), elsősorban nyugati piacra. Az azóta megszűnt „Dobozgyár” néven számon tartott üzem emlékét őrzi, a 2019-ben elnevezett, új építésű társasházak között kialakított út.

Dr. Petz Lajos utca

Felpéczi Petz Lajos (1854-1932) sebész főorvos, a Győri Szentháromság Kórház igazgató főorvosa. Az 1895-ben átadott új kórház kialakítása külföldi tapasztalatainak felhasználásával készült el. A kor közegészségügyének, és a gyári dolgozók orvosi ellátásának megszervezése mellett, számos tanulmánya, könyve jelent meg. Behatóan foglakozott Győr zenei életével is. A Bem tértől indul és a Bartók Béla útig tartó róla elnevezett utca mellett emlékét a Szent Imre úton mellszobor (a Révai Miklós Gimnázium Kollégiuma előtt), a fia nevét viselő Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban, pedig dombormű emlékezik rá. 1928 óta hívják így.

petzl2.jpg

Petz Lajos szobor - a Szent Imre úton  (Várady Lajos alkotása)

 

Dugonics utca

Dugonics András (1740-1818), piarista szerzetes, író, egyetemi tanár. Irodalmi tevékenységét regényei, színművei fémjelzik. Legismertebb műve az Etelka című regénye, amit az utókor sajnos lassan elfeled. Matematikát is tanított és néhány magyar nyelvű tankönyvet, valamint tudományos értekezést is írt. Műveiben idegen szavakat nem használt - máig az ő általa képzett matematikai szavait használjuk, mint pl.: csonka, egyenlet, gömb, háromszög, sugár, stb. (Sajnos sokan tévesen Dugovics Titusz magyar vitézzel keverik össze, aki Nándorfehérvár védelme során a zászlót kitűző törökkel együtt, őt megragadva, magával a mélybe, és a halálba rántott.) Az 1925-ben elnevezett utca a Hunyadi utcát a Bem térrel köti össze.

dugonics.jpg

Emléktábla - Dugonics utca 22.

 

Eörsy Péter utca

Eörsy Péter (? – 1602), hajdúkapitány. Pálffy Miklós és Schwarzenberg Adolf mellett, részt vett az 1598-as győri vár visszafoglalásában. 1602-ben megvédte a törököktől Esztergomot. Pest, töröktől való visszafoglalásában vívott csatában esett el. A róla elnevezett utcán kívül a Püspökvár Bécsi kapu felőli oldalán levő dombormű emlékezik rá (Nagy Sándor alkotása, 1962). Az 1925-ben elnevezett utca a Bem tértől indul és zsákutcában végződik a Szigethy Attila útnál.

Erzsébet liget

A valamikori füvészkertet már 1893 óta Erzsébet ligetnek hívják, annak ellenére, hogy 1948-tól 1991-ig, Lenin ligetnek keresztelték át. Az igazi Győriek, talán sohasem hívták így, akárcsak a Baross utat, a Baross híddal – közszájon, sohasem lett „Lenin”. I.Ferencz József felesége, Erzsébet Amália Eugénia (1837-1898), Ausztria császárnéja, Magyarország királynéja (Sissy), a liget névadója. A Magyar utca, Szent Imre út, Vasvári Pál utca, illetve a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház között van.

Eszperantó út

Lazar Markovics Zamenhof (1859-1917), lengyel szemészorvos, filológus 1887-ben, Doktoro Esperanto (Doktor Reménykedő) álnéven könyvet jelentetett meg az általa kidolgozott mesterséges nyelvről, aminek a Lingvo Internacia (Nemzetközi Nyelv) nevet adta. Az Eszperantó álnévből vált aztán a nyelv ismertté, és terjedt el a világon. 1948 óta hívják így, a vasúti pályaudvar melletti párhuzamos utat, ami a Kálvária utcától indul és a Mészáros Lőrinc utcába torkollik. (Korábbi nevei: Vasút sor – 1893; Sopron út – 1922)

eszperanto.jpg

Emléktábla - Eszperantó út 38.

 

Éva utca

A Góré-dűlőben a Kiskerti útból kiágazó utca. Elnevezve 1988-ban.

Ezüstfenyő út

A Góré-dűlőben a Kiskerti útból kiágazó utca. Elnevezve 2004-ben.

Fagyöngy utca

A Rabkertben a Part út és Lugas utca között van. Elnevezve 1989-ben.

Fasor utca

A Góré-dűlőben a Rabkerti utcát köti össze a Nyárfa utcával. Elnevezve 1988-ban.

Fehérakác utca

A Góré-dűlőben az Ádám utcából ágazik ki. Elnevezve 1988-ban.

Fészek utca

A Hold utcából induló utca a Babits Mihály utcába torkollik. 2000-ben kapta a nevét.

Fűzfa utca

A Góré dűlőben a Fasor és a Gyertyán utcák között van. Elnevezve 1988-ban.

Galamb utca

A Bem teret köti össze a Kálvária utcával. 1951-ben nevezték el.

Gomba utca

A rövid zsákutca a Hajdú utcából nyílik. 1958-ban nevezték el.

Gulyás István utca

Gulyás István (1931-2000), teniszező, sportvezető, edző. 66-szoros magyar bajnok, örökös magyar bajnok. Az UNESCO fair-play díját is megkapta 1967-ben. A Magyar Tenisz Szövetség elnöke volt 10 éven át. Az Illyés Gyula utcából kiágazó teniszcentrumhoz vezető utcát 2014-ben nevezték el.

Gyertyán utca

A Góré-dűlőben a Holt-Marcal melletti utca a Tölgyfa és a Berkenye utcát köti össze. Elnevezve 2015-ben.

Gyöngyvessző utca

A Rabkert utcája a Parti utcát köti össze a Lugas utcával. Elnevezve 1989-ben.

Hajdú utca

A Nádas Ernő utca és a Nagy Imre utca között van. 1957-ben kapta nevét.

Hatkert utca

A Góré-dűlőben a Kiskert utca folytatásában, zsákutcában végződik. Elnevezve 1988-ban.

Herman Ottó utca

Herman Ottó (1835-1914), természetkutató, zoológus, néprajzkutató, régész, politikus. Sokoldalúsága miatt „az utolsó magyar polihisztor”- ként is emlegetik. Az utcát 1948-ban nevezték el, akkor hibásan, két „n”- el. A Baross Gábor utat köti össze a Tihanyi Árpád úttal. (Korábban: Fecske utcza – 1913) 

herman.jpg

Herman Ottó mozaikkép - Herman Ottó utca 37.
(Sándor József Péter alkotása)

 

Hold utca

A Babits Mihály utcából ágazik ki a Fészek utcáig. Hajdan a Kálvária utcáig tartott. 1831-ban nevezték el.

Honleány utca

Ez a némiképpen költőies, ma már réginek számító főnév, jelen esetben utcanév; jelentése egy hazáját szerető, a hon (haza) javaiért élő, azt megvédő nő. 1948-ban nevezték el az utcát. A Kert utcából induló zsákutca. (Korábban: Rózsa utca – 1908)

Honvéd utca

Mai nevét 1948-ban kapta. A Kálvária utcánál kezdődik és az Újlak utcáig tart.(Korábbi neve: Lovonat utcza – 1893)

Hullám utca

A Rabkert első utcája a Szérüskert utca folytatásában levő töltésről indul és a Lugas utcáig tart. Elnevezve 1989-ben.

Hunyadi utca

Hunyadi János (1407?-1456), Magyarország kormányzója, hadvezér, erdélyi vajda, Mátyás király apja. A Magyar Királyság déli kapujának tartott Nándorfehérvárnál (ma: Belgrád), a törökök elleni 1456. július 22-én vívott győztes csata egyik vezére. A diadal emlékére szólalnak meg délben a harangok III. Kallixtusz pápa bullája, valamint VI. Sándor pápa szentszéki rendeletére a keresztény világban. Az utca a Baross Gábor híd nádorvárosi oldalánál indul és a Kálvária utcáig tart. 1900-ban nevezték el.

hunyadi.jpg

Emléktábla - Hunyadi utca 1.

 

Jácint utca

A Góré-dűlő utcája a Kiskert utcából ágazik ki a Holt-Marcal irányába. Elnevezve 1988-ban.

Jázmin utca

A Rabkert utcája a Parti és a Lugas utcák között 1989-től.

Jósika utca

Báró Jósika Miklós (1794-1865), író, újságíró, a magyar romantikus regény egyik megteremtője. Tordán született és a kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugszik. Legismertebb művei: Az Abafi, Az utolsó Báthori, A két mostoha. 1958-ban nevezték el az utcát, ami az Eörsy Péter utca és a Zrínyi utca között található.

Kálvária utca

Bár a török időkben szinte teljesen elpusztult, az Árpád-kortól bizonyítottan lakott hely. A XVIII. századtól kezdett újra beépülni a mai Kálvária utca, ami az egyik legrégibb utcája Nádorvárosnak (1831). Nevét - a városrész bevezető gondolataiban már utalt - Kálváriáról kapta, amely dombot a kelták és a rómaiak is temetkezési helyként használtak, no meg az utcában felállított 7 barokk stációkápolnáról. Az Eszperantó úttól indul a Lomb utcáig illetve a GySEV rendező pályaudvarig tart.

kalvaria_domb.jpg

A Kálvária domb a kápolnákkal

j_megostorozzak.jpg

jezust_megostorozzak.jpg

A hét stáció egyike

 

Kéményseprő utca

A Szérűskert utcából kiágazó zsákutca 2007-ben kapta a nevét az utcában működő kéményseprő és tüzeléstechnikai cégről.

Kert utca

A Kálvária utca és a Bakonyi út közötti utca 1893 óta viseli nevét.

Kiskert utca

A Góré-dűlő leghosszabb utcája a Szilva és az Aranyhal utca között, amiből a legtöbb utca ágazik ki. Elnevezve 1988-ban.

Kökény utca

A Góré-dűlőben a Nyárfa és az Aranyeső utcákat köti össze. Elnevezve 1988-ban.

Körkemence utca

Az utca két oldalán a valamikori Schlicter Téglagyár üzemelt. A téglagyár körkemencéjéről kapta 1913-ban a nevét. A Szabolcska Mihály utca és a Fehérvári út között található. A valamikori gyárra emlékezik még a rá merőleges Téglavető utca is.

Közép utca

Az Újlak utcából kiinduló utca a Vásártér utcáig tart. Neve 1831-től létezik.

Lahner György utca

Lahner György (1795-1849), honvéd tábornok, aradi vértanú. A szabadságharc idején a lőszer- és fegyvergyártás megszervezése volt többek között a feladata. Az 1948-ban elnevezett utca a Kálvária utca és a Bem tér között van. Az utca elején áll a Szent Kamillus templom. (Korábbi neve: Kamillús utcza – 1913)

Lázár Vilmos utca

Lázár Vilmos (1815-1849), honvéd ezredes, aradi vértanú. A győri 39. honvédzászlóaljban kezdte a szabadságharcot. Kiválóan küzdött a csatákban. Bem tábornok ezért ezredesi rangot adott neki, és a IX. hadtest parancsnokává nevezte ki. A Herman Ottó utcából kiágazó zsákutcát 1948-ban nevezték el. (Korábban: Vadász utca – 1831)

Lehel utca

Lehel (Lél) (?-955), Árpád fejedelem leszármazottja, a kalandozó magyarok egyik vezére. Lehel vezérhez és méltóságjelvényéhez, a kürthöz kapcsolódik a Lehel-monda. 1933-ban nevezték el az utcát. A Bartók Béla utat a Tihanyi Árpád úttal köti össze.

Leiningen utca

Gróf Leiningen-Westerburg Károly (1819-1849), honvéd tábornok, aradi vértanú. A tavaszi hadjáratban több sikeres csata után nevezték ki tábornokká. A Nádas Ernő utcából a Vasvári Pál utcáig tartó zsákutcát 1948-ban nevezték el. (Korábbi elnevezés: Eperjes utca – 1928)

Liezen-Mayer utca

Liezen-Mayer Sándor (1839-1898), festőművész. A győri születésű művész főleg vallási és történelmi ihletésű képeket festett. Simor János győri püspökről készült portréja a Győri Egyházmegyei Kincstárban van. Emlékét az utca nevén kívül, amit 1908-ban neveztek el, a Rákóczi Ferenc utca 2. szám alatti szülőházán emléktábla is őrzi. A Roosevelt utcától a Vasvári Pál utcáig tart.

Liliom utca

A Góré-dűlő Kiskert utcából kiágazó rövid utcája. Elnevezve 1988-ban.

Lomb utca

A Nádor tér és a Kálvária utca között található. Először 1908-ban kapta nevét, amit 1994-ben kapott vissza.(Közben: Judt Ferenc utca – 1948)

Lomnic utca

Az eredetileg 1930-ban elnevezett utca, 1991-ben kapta vissza nevét. A Magas-Tátrában levő 2634 m magas Lomnici-csúcsról nevezték el. Elnevezésének oka nem ismert. A Szent Imre úttól a Táncsics Mihály utcáig tart. (Közben: Justus György utca – 1948)

Lugas utca

A Rabkertben található a Holt-Marcal mellett a Hullám utca és az Articsóka utca között. Elnevezve 1989-ben.

Magyar utca

1913-ban elnevezett utca a Szent Imre utat köti össze a Tihanyi Árpád úttal.

Majorok utca

Helytörténeti jelentőségű a név, hiszen a Győr(vár) alatti majorok (Kertes-szer, Szt. Adalbert, Szt. János földje, Szt. Benedekfalva) képezték a mai Nádorváros területét, és ebből adódóan a „Majorok” nevet viselte 1847-ig a városrész. A rövid, Pásztor utcából kiinduló utca 1964-től állít emléket ennek. 

Málnás utca 

A Góré dűlő utcája a Kiskert utcából ágazik ki. Elnevezve 1988-ban.

Malom liget 

1845-ben, Thoma János építtette Győrben azt a malmot, ami a századforduló után a legnagyobb dunántúli malom lett. 1907-ben leégett egy tűzvészben, amit Back Hermann épített újra, szemben a Richards szövőgyárral. A sikeres malom, napi 10-13 vagon búzát és rozst tudott őrölni, a Ganz-gyár őrlő és gabonatisztító gépeivel. A ma már korszerű játszótérként működő tér neve őrzi emlékét az egykori Back-malomnak, 1991-től. (Korábban: Szamuely park – 1960) 

Malomszéki út 

A Baráti útból ágazik ki a bevásárlóközpont felé. 2000-ben került elnevezésre. Az 1980-as évekig állatvásártér volt itt.

Marcal utca

A Marcal-folyó a Rába jobb oldali mellékfolyója. A Bakonyban ered, több patakból táplálkozik, míg végül 100 kilométer hosszan Zala, Vas és Győr-Moson-Sopron megyén keresztül Gyirmót előtt a Rábával egyesül. 1958-ban kapta a nevét az utca a közeli Holt-Marcal okán. A Dessewffy utcából két irányba ágazik ki.

Március 15. utca

Az ókori római naptárban, március idusa néven számon tartott nap ez, amikor is kr.e. 44-ben megölték Julius Caesart, igaz, nem a Gergely-naptár, hanem a Julianus-naptár szerinti napon. Nekünk fontosabb esemény fűződik ehhez a naphoz: az 1848-49-es forradalom kezdete, Nemzeti Ünnepünk. 1925-ben nevezték el először ezen a néven az utcát, ami Magyar utcából indul a Szigethy Attila út szervizútjáig tart. Eredeti nevét 1948-ban kapta vissza. (Közben: Maros utca – 1937)

Margaréta utca

A Góré dűlőben lévő utca a Kiskert utcából ágazik ki a Holt-Marcal irányába. Elnevezve 1988-ban.

Meggyfa utca

A Góré dűlőben lévő utca a Kiskert utcából ágazik ki a Holt-Marcal irányába. Elnevezve 1988-ban.

Mester utca

A Tihanyi Árpád utat köti össze a Mészáros Lőrinc utcával. Első szakaszát az akkori Bacsó Béla út és Szabolcska utca között 1958-ban nevezték el. A Szabolcska utca és a Mészáros Lőrinc utca közti részét egy rövid ideig Hadnagy utcának hívták.

Mészáros Lőrinc utca

Mészáros Lőrinc (1466-1514), pap, plébános. Az 1514-es Dózsa György által vezetett parasztfelkelés alvezére. Tomori Pállal vívott vesztes csatája után kivégezték. Mai nevét 1948-ban kapta. A Tihanyi Árpád úttól indul a Fehérvári útig. (Korábban: Mészárosmajori út – 1893)

Mónus Illés utca

Mónus Illés (1886-1944), politikus, újságíró, a Népszava szerkesztője. 1944-ben végezték ki a nyilasok. Az utca 1948-ban kapta mai nevét. A Szent Imre utat köti össze a Bakonyi úttal. (Korábban: Erzsébet liget utca – 1907)

Nádas Ernő utca

Nádas Ernő (1892-1942), a győri Lenfonó és Szövőgyár mérnöke. Antifasiszta gondolkodása, nézetei, valamint szabotázs-cselekmények előkészítése miatt 1942-ben kivégezték. Sajnos több térkép és a köznyelv is sokszor hibásan nevezi, tünteti fel az utcát, Nádas Jenő névvel. 1948-ban nevezték el. A ma már zsákutca hajdanán, amikor még a Nagy Imre utca (Sallay Imre utca) a temetőig tartott, a 82-es főút egyik győri átvezető része volt. (Korábban: Léva utca – 1933) 

Nádor tér 

A nádor, a király utáni legtekintélyesebb országos méltóság volt Szent István királyunktól, egészen 1848-ig. A tér neve a városrész nevéből ered. Egykor vásártérként is működött - képe mára jelentősen megváltozott. A Kert utca, a Bakonyi út és az Orgona utca mellett helyezkedik el. Mai nevét 1908-ban kapta először, majd ismételten 1961-ben. (Korábban: Malinovszky tér – 1948) 

Nádor utca 

A Szigethy Attila úttól indul a Mónus Illés utcáig. Az utca neve a városrész nevéből ered. A Szigethy Attila utat köti össze a Mónus Illés utcával. 1995-ben kapta mai nevét. (Korábban: Bécsi László út – 1979) 

Nagy Imre utca 

Nagy Imre (1896-1958), az 1956-os forradalom mártír miniszterelnöke. Az utcát többszöri névváltozás után végül 1991-ben nevezték el. A Szigethy Attila úttól indul és a Szauter Ferenc utcáig tart. A 82-es főút egyik győri átvezető szakasza. (Korábbi elnevezések: Külső-Baross út – 1900; Farkas Mátyás út – 1938; Sallay Imre út – 1948)

nagyimre2.jpg

Emléktábla - Nagy Imre utca 1.

Nektár utca 

A Rabkertben a Hullám és a Gyöngyvessző utca között van. Elnevezve 1979-ben. 

Nemzetőr utca 

A nemzetőr (polgári katona) nevet az utca 1948-ban kapta. Back Hermann (1824-1916) gyáros, a város fejlődésének elősegítésében, az iparosok támogatásában élen járt. Valamikori malmának, a Back-malomnak területéhez tartozott az utca, és a mai Malom liget. (Korábban: Back Hermann utca) 

Nyárfa utca

A Góré-dűlő utcája a Fasor utcából ágazik ki. Elnevezve 1988-ban. 

Orgona utca

A Kálvária utcát a Bakonyi úttal köti össze. 1971-ben kapta mai nevét.

Őszirózsa utca

A Góré-dűlő utcája a Kiskert utcából ágazik ki. Elnevezve 1988-ban.

Pacsirta utca

A Sport utcából déli irányban ágazik ki. 1953-ban kapta a nevét.

Palánta utca

A Góré-dűlő utcája a Kiskert utcából ágazik ki. Elnevezve 1988-ban.

Pápai út

A városból, Nádorvároson át, Pápa felé vezető út 1896 óta viseli iránymutató nevét. Az út tulajdonképpen a Holt-Marcal és a Nagy-Pándzsa töltésén fut a GySEV rendező pályaudvartól (a Kálvária utca folytatásaként) a 83-as útig.

Parti utca

A Rabkert leghosszabb utcája a Rába töltése mellett halad a Hullám utcától. Elnevezve 1989-ben.

Pásztor utca

Neve a Rét utcával együtt azért érdekes, mert már az 1830-as években, a mai Nádorváros legszélső utcái voltak, kerti- és gazdasági épületekkel, amik után legelő, rét volt. Innen a Pásztor utca, és a Rét utca elnevezés 1856 óta, amit a mai napig is ugyanúgy hívnak. Az Újlak utca folytatásaként indul és a Bakonyi útba torkollik.

Pisztráng utca

A Góré-dűlőben a Kiskert utcából kiágazó utca a Fasor utcáig tart. Elnevezve 1988-ban.

Práter utca

A 19. században a közelben az erdővel borított területen volt a győri Práter, vagy közkert. A Bakonyi út mellett lévő utca a Kálvária utcából ágazik ki és a GySEV vágányig tart. 2019-ben kapta a nevét a közterület.

Rabkerti utca

A Góré-dűlő Pándzsa-töltés melletti utcája a Fasor és a Diófa utcák között. Elnevezve 1988-ban.

Rét utca

Neve a Pásztor utcával együtt azért érdekes, mert már az 1830-as években, a mai Nádorváros legszélső utcái voltak, kerti- és gazdasági épületekkel, amik után legelő, rét volt. Innen a Pásztor utca, és a Rét utca elnevezés 1856 óta, amit a mai napig is ugyanúgy hívnak. Az Újlak utcából ágazik ki a Vásártér utcáig.

 Rómer Flóris utca

Rómer Flóris (1815-1889), bencés szerzetes, régész, művészettörténész. Részt vett az 1848-as forradalomban, aminek leverése után Olmütz, Bécs és Josephstadt börtöneiben raboskodott. Szabadulása után Győrben, a főgimnáziumban tanított, majd a MTA levelező tagja lett. Magyarország első történelmi szakfolyóiratát a „Győri Történelmi és Régészeti Füzeteket” Ráth Károllyal közösen jelentette meg. A róla elnevezett rövid zsákutca 1979-ben kapta a nevét, ami a Vasvári Pál utca és a Szent Imre út között van. (Korábban: Temetőbe vezető út – 1958)

Roosevelt utca 

Franklin Delano Roosevelt (1882-1945), az Amerikai Egyesült Államok 32. elnöke, demokrata párti politikus. Négyszer választották elnöknek, és meghatározó szerepe volt a II. világháborús eseményekre, főleg Európára nézve, hiszen elsődleges harctérként kezelte azt. 1948-ban nevezték el azt a rövid kis utcát, ahol valamikor a „Jankovich malom” működött. Az utcácska pár évig viselte Endresz György (1893-1932) nevét, aki 1931-ben egymotoros gépével, Magyar Sándor társával együtt, leszállás nélkül repülte át az óceánt. Üzemanyaguk elfogyott, így Budapest helyett „csak” Bicskéig jutottak. Endresz György a győri 3. sz. repülőosztály parancsnoka volt, gépük neve, pedig a Justice for Hungary (Igazságot Magyarországnak) nevet viselte.

Sajó utca

A Sajó, Szlovákiában eredő folyó, ami végül hazánkban a Tiszába ömlik. A zsákutca a Pápai útból ágazik ki. Először 1933-ban kapta mai nevét, amit 1991-ben kapott vissza. (Közben: Zalka Máté utca – 1948)

Sió utca

A Sió, (Sió-csatorna) a Balaton vízszintjének szabályozását biztosítja. Az utca a Pápai úttól indul és a Szérűskert utcába torkollik. 1951-ben nevezték el.

Síp utca

A rövid zsákutca a Pásztor utcából ágazik, amit 1964-ben neveztek el.

Somogyi Béla utca

Somogyi Béla (1868-1920), tanár, író, műfordító, újságíró. A Népszava szerkesztője volt, és a fehérterrort támadó cikkei miatt Bacsó Bélával együtt meggyilkolták. Az utcát 1948-ban nevezték el. A Zrínyi utcát a Tihanyi Árpád úttal köti össze.

Sport utca

Az 1951-ben elvezett utca neve onnan ered, hogy az utca egykori helyén, illetve környékén vállalati sportpályák voltak. A Tihanyi Árpád út és a Téglavető utca között van.

Szabolcska Mihály utca

Szabolcska Mihály (1861-1930), református lelkész, költő. A népi költészet kései képviselője. A Kisfaludy Társaság titkára, az MTA tiszteletbeli tagja. Mai nevét 1991-ben kapta vissza. (Korábban: Dűlő út – 1893; Szabolcska utca – 1953, 1970; Munkásőr út – 1975)

Szamóca utca

A Góré-dűlőben a Kiskert és a Fasor utca között van. Elnevezve 1988-ban.

Szauter Ferenc utca

Szauter Ferenc, dr. (1873-1938), győri polgármester. Hivatalát 1928 és 1936 között töltötte be. 1991-ben nevezték el az utcát, majd 2017-ben a Fehérvári útig elkészült folytatás is ezt a nevet kapta. A nádorvárosi köztemető V. parcellájában, díszsírhelyen nyugszik. A Nagy Imre és a Fehérvári utat köti össze.

Szent Imre út

Szent Imre magyar királyi herceg (1007?-1031), Szent István király és Boldog Gizella királyné fia. 1083-ban avatta szentté VII. Gergely pápa, I. Istvánnal és Gellért püspökkel együtt.

A Szigethy Attila úttól indul, majd Szabadhegy városrészben folytatódik. Az utcán kívül a Püspökvárban, és a Szent Imre r.k. templom előtt szobor is őrzi emlékét. 1991-ben kapta vissza nevét. (Korábbi nevek: Veszprémi országút – 1893; Szent Imre herceg útja – 1930; Vöröshadsereg útja – 1948)

Szentlélek tér

A Szentlélek a szentháromság harmadik személye. Az 1978-ban elkészült Szentlélek r. k. templom előtt kialakított tér 1989-ben kapta a nevet.

Szérűskert utca

Az utca környékén, a valamikori város szélén lévő úgy nevezett szérűskertben végezték a cséplést, illetve tárolták a szalmát, szálastakarmányt. Innen az utca nevének eredete, amit 1958-tól hívnak így.

Szigethy Attila út

Lásd: Adyváros alatt!

Szilva utca

A Góré-dűlő utcája a Kiskert utca és a Fasor utca között fekszik. Elnevezve 1988-ban.

Táncsics Mihály utca

Táncsics Mihály (1799-1884), politikus, író, újságíró. Reformszellemisége és a sajtószabadság melletti kiállása miatt 1847-ben bebörtönözték, ahonnan 1848. március 15-én a pesti forradalmi ifjúság szabadította ki. Nevét az utca 1945-ben kapta. A Bem tértől indul és a Lomnic utcáig tart. (Korábban: Levente utca – 1928)

Tessedik Sámuel utca

Tessedik Sámuel (1742-1820), evangélikus lelkész, író, pedagógus. Németországi egyetemeken tanult, ahol a haladó pedagógiát ismerte meg. Hazatérve gyakorlati-gazdasági iskolát alapított. Az alföldi mezőgazdaság fejlesztése fűződik nevéhez. Eredményesen alkalmazta a korszerű vetésforgót, meghonosította a lucernát, kísérleteket folytatott a szikes talajú területek javítására. 1948-ban nevezték el a Pápai útból kiágazó utcát. (Korábban: Kőrös utca – 1927)

Téglagyári út

A mai utca közelében működött a Pápai úti Téglagyár, innen az elnevezés. A Pápai útból a Góré-dűlő felé kiágazó közterületet 1988-ban nevezték el.

Téglavető utca (9023)

A valamikori Schlichter Téglagyár helyén kialakított utca a Sport utcát köti össze a Körkemence utcával. 1953-ban kapta nevét.

Tihanyi Árpád út

Tihanyi Árpád (1916-1957), tanár. A győri pedagógusok vezéregyénisége volt az 1956-os forradalomban. A Dunántúli Nemzeti Tanács tagjaként Ausztriában tárgyalt a nyugati államok támogatásáért. A forradalom leverése után halálra ítélték, és 1957. december 31-én kivégezték. Az 1991-től elnevezett utca mellett, a Liszt Ferenc utca 17. szám alatti egykori iskola épületének homlokzatán, ahol tanított, emléktábla (Czepek Gyula és Tóth Dezső alkotása) és csempekép (Sándor József Péter alkotása) őrzi emlékét. A Nádor aluljáró megépítése után a Szent István úttól indul az Adyvároson is keresztülvezető út, a Szauter Ferenc utcáig.

tihanyi_csempe.jpg

Tihanyi Árpád csempekép - a Liszt Ferenc utca 17.
(Sándor József Péter alkotása)

Tölgyfa utca

A Góré-dűlőben a Fasor utcából ágazik ki és 1988-ban kapta nevét.

Török István utca (9023)

Török István (1930-1958), az 1956-os forradalom vértanúja. Szigethy Attila mellett a győri események egyik meghatározó szereplője volt. A forradalom leverése után Ausztriába, majd az Egyesült Államokba emigrált. Az magyar hatóságok amnesztia-ígéretében bízva hazatért. Letartóztatása után 1958-ban kivégezték. 1994-ben nevezték el róla az utcát. A Tihanyi Árpád út és a Szabolcska Mihály utca között van. (Korábbi elnevezések: Mérleg utca – 1958; Vági István utca – 1974)

Újlak utca (9021, 9024)

A két városrészt (Nádorváros, Belváros) érintő utcát 1893-tól hívják így. Korábban, 1907-ig a belvárosi, a vasúttól északra levő szakasza a Benczúr utcáig is Nádorváros része volt. A Benczúr utcától indul és a Pásztor utcába torkollik.

Vásártér utca

A Közép utcából kiinduló utca környékén állat- és terményvásártér volt, innen az elnevezés 1961-től. (Korábbi neve: Vásár állás – 1831)

Vasutas utca

A Kálvária utcából ágazik ki a vasúti fűtőház mellett és a Honvéd utcába csatlakozik.

Vasvári Pál utca

Vasvári Pál (1826-1849), író, történész. A „márciusi ifjak” egyik vezéralakja, honvéd őrnagy. Sok más utcával együtt ez a közterület is 1948-ban kapta a nevét. A Nagy Imre utat a Tihanyi Árpád úttal köti össze. (Korábban: Beszterce utca – 1932)

Vécsey utca

Gróf Vécsey Károly (1809-1849), honvéd tábornok, az aradi vértanúk egyike. 1948-tól hívják így az utcát. A Babits Mihály utca és az Eörsy Péter utca között van. (Korábban: Alsó Békavári utcza – 1856; alsó Nádor utcza – 1894)

Verseny utca

Mai nevét 1991-ben kapta. Első szakasza a Herman Ottó utca és a Szigethy Attila út, a második a Szigethy Attila út déli szervizútja és a Magyar utca között van.(Előző neve: Pablo Neruda utca – 1977)

Vezér utca

1953-ban nevezték el a Szabolcska Mihály utcából kiinduló és a Téglavető utcába torkolló közterületet.

Wesselényi utca

 Báró Wesselényi Miklós (1796-1850), politikus, az MTA igazgatósági és tiszteleti tagja. „Árvízi hajós”- ként is nevezték, mivel az 1838-as pesti árvízben életeket mentett. Az erdélyi és magyarországi nemesi reformellenzék vezéralakja volt. A város közgyűlése 1904-ben nevezte el az utcát. A Bartók Béla úttól indul és Zrínyi utcáig tart. (Korábban: Békavári út)

Zrínyi utca

Zrínyi Miklós (1508-1566), horvát bán, Szigetvár hős védője. A dunántúli főkapitány, 1566-ban, Szulejmán szultán ötvenezer fős seregével szemben egy hónapon át védte Szigetvárt. Megtizedelt katonáival szeptember 7-én a vár feladása helyett kitört, és hősi halált halt. 1900 óta, megnyitásától nevezik így az utcát.

Sajnos, az eredeti határozatból sem derül ki, hogy Szigetvár védőjéről, avagy dédunokájáról, a költő és hadvezérről nevezték-e el az utcát. Az emléktáblán, ami a 8/A szám alatt látható a homlokzaton, a költő és hadvezér Zrínyi Miklós dédunokája szerepel, mindenesetre, az utca a Zrínyi család emléke. Az Eszperantó útnál kezdődik és a Lomnic utcáig tart.  

zrinyi.jpg

Emléktábla - Zrínyi utca. 8/A

Zsilip utca

A Rabkertben található utca a Parti utcából ágazik ki és a Holt-Marcal zsilipéig tart. Elnevezve 1988-ban.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 41
Tegnapi: 75
Heti: 411
Havi: 1 509
Össz.: 54 022

Látogatottság növelés
Oldal: NÁDORVÁROS
GYŐR UTCÁI - © 2008 - 2024 - gyoriutcak.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »